Aktualności
Życie akademickie
18 Września
Opublikowano: 2023-09-18

O bioróżnorodności i jej znaczeniu dla rolnictwa

O bioróżnorodności i jej znaczeniu dla rolnictwa będzie mowa podczas wykładu inaugurującego V edycję cyklu „Przybij piątkę nauce”. W środę, 20 września, prelekcję wygłosi dr hab. Paulina Kramarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Hasło przewodnie V odsłony cyklu organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie to „Wyzwania cywilizacyjne”. W tym roku zaproszeni goście będą przedstawiać najlepsze praktyki, które mają wymierny wpływ na jakość naszego życia i stan środowiska naturalnego. W inauguracyjnym wykładzie o bioróżnorodności i jej znaczeniu dla rolnictwa opowie dr hab. Paulina Kramarz.

Obecnie dużo się mówi o klimacie. Nawet tego lata obserwujemy znów rosnące temperatury, ale ciągle niewystarczająco dużo mówimy o bioróżnorodności. Prawda jest taka, że zmiany klimatyczne oraz masowe wymieranie gatunków są procesami, które łączą się ze sobą. Jednocześnie obydwa te procesy mają fundamentalne znaczenie dla rolnictwa i dla wytwarzania żywności – zauważa dr hab. Paulina Kramarz.

Prelegentka poruszy tematy związane z wpływem uprzemysłowienia rolnictwa na bioróżnorodność, a także skupi się na pozytywnych aspektach bioróżnorodności – jak dzięki bioróżnorodności możemy rezygnować z tzw. chemii rolnej, czyli z syntetycznych pestycydów oraz z nawozów sztucznych. Podczas spotkania będzie się można dowiedzieć, jak bioróżnorodność diety wpływa na nasze zdrowie, dlaczego zanik bioróżnorodności zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej, wpływa na przyszłość rolnictwa oraz jaki jest aspekt społeczny uprzemysłowienia żywności?

Dr hab. Paulina Kramarz jest ekolożką, pracuje w Instytucie Nauk o Środowisku na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się m.in. globalnym ociepleniem, produkcją żywności, polityką klimatyczną, integracją polityki klimatycznej i ekologicznej ze strategiami sektorowymi (w tym z polityką rolną i ze strategią rozwoju rolnictwa) oraz wpływem chemizacji hodowali i upraw na środowisko naturalne.

Jej wykład odbędzie się w środę, 20 września, o godz. 18:00. Transmisja na kanale YouTube WSIiZ. 

W ramach projektu „Przybij piątkę nauce” Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych. Patronem medialnym cyklu jest „Forum Akademickie”.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)