Aktualności
Życie akademickie
16 Stycznia
Opublikowano: 2023-01-16

O depresji i bezradności

„Ucieczka od bezradności” – to tytuł książki Tomasza Stawiszyńskiego, wokół której toczyć się będzie kolejna dyskusja w ramach cyklu „Pre/teksty. Spotkania biblioterapeutyczne”. Wydarzenie zaplanowano na 23 stycznia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

„Pre/teksty” to autorski cykl interwencyjnych spotkań-debat na granicy literatury i nauki. Dotyczą ważnych dla środowiska akademickiego zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym oraz szeroko rozumianym obszarem uzależnień i wykluczenia społecznego. Za pomocą literatury uczestnicy rozmawiają o takich tematach, jak depresja, neuroróżnorodność, uzależnienia (alkohol, narkotyki, seks, media), zaburzenia odżywiania, transpłciowość. Oprócz autorów książek zapraszani są także badacze i eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego, m.in. z dziedziny socjologii, psychologii, w tym psychoterapii, biblioterapii, którzy wskazują możliwe formy pomocy oferowane przez wspólnotę uniwersytecką. Inicjatywa adresowana jest do studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Warszawskiego, ale jednocześnie mogą wziąć w niej udział wszyscy zainteresowani. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w gmachu BUW przy ul. Dobrej 56/66.

Gościem kolejnego spotkania – w poniedziałek 23 stycznia – będzie filozof i eseista Tomasz Stawiszyński. W Radiu TOK FM prowadzi m.in. „Godzinę filozofów”, „Kwadrans filozofa” oraz – wraz z Cvetą Dimitrovą – internetowy podcast „Nasze wewnętrzne konflikty”. Jest autorem książek: „Potyczki z Freudem”, „Co robić przed końcem świata”, „Reguły na czas chaosu” oraz filozoficzno-przygodowej opowieści dla dzieci „Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii”. Dyskusja, w której udział weźmie także dr hab. Małgorzata Jacyno z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (zajmuje się socjologią kultury, współczesną myślą francuską, indywidualizmem oraz kulturą terapeutyczną), toczyć się będzie wokół książki „Ucieczka od bezradności”.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 23 stycznia, o godz. 18:00 w BUW. Nagrania z wcześniejszych rozmów są już dostępne online. Organizatorem przedsięwzięcia jest Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy). Patronat medialny sprawuje „Forum Akademickie”.

MK

PRETEKSTY 4 plakat

Dyskusja (0 komentarzy)