Przeciążeni obowiązkami, niedoceniani, rozczarowani, słabo zarabiający oraz narażeni na wypalenie zawodowe, mobbing i wystąpienie zaburzeń psychicznych – o tym, jak zadbać o dobrostan psychiczny doktorantów, będzie mowa podczas webinaru organizowanego w ramach akcji #ZdrowyDoktorat. Wydarzenie odbędzie się 9 maja i można się jeszcze na nie zapisać.
Przytłoczenie pracą, stres, wysokie ambicje, brak wsparcia – to tylko kilka z wielu przeszkód, które mogą nasilać złe samopoczucie i prowadzić do problemów natury psychicznej. Jak pokazały przeprowadzone w ostatnich dwóch latach badania, problem ten dotyka dużej części doktorantów i studentów. W raporcie ScienceZen wskazano trzy czynniki, które najbardziej rzutują na dobrostan doktorantów: presja środowiska, brak wsparcia uczelni oraz niepewność. Źródłem stresu jest także przytłoczenie nadmiarem obowiązków i niesprawiedliwie traktowanie. Większość z badanych wymieniała również brak transparentności oraz reguł określających relację z promotorem jako czynnik wpływający negatywnie na jakość pracy i życia. Co dziesiąta osoba doświadczała seksizmu na uczelniach. Z kolei badanie przeprowadzone w ramach projektu „Phd Mental Health” pokazało, że aż 2/3 doktorantów doświadcza objawów lęku, jeszcze więcej zmaga się ze stresem, wysoki jest też odsetek tych, u których występuje nasilenie wypalenia zawodowego. Problemy te nasilają się u doktorantów wyższych lat studiów.
W odpowiedzi na tę diagnozę platforma internetowa Coopernicus Fundacji Our Future Foundation oraz Fundacja BITECH zainicjowały kampanię #ZdrowyDoktorat, w trakcie której doktorzy i doktoranci dzielą się swoimi doświadczeniami i radami, które mogą pomóc innym zadbać o dobrostan psychiczny. Akcja prowadzona jest w mediach społecznościowych. Jej zwieńczenie stanowi webinar pt. „Jak osiągnąć sukces bez wypalenia?”, który odbędzie się w najbliższy wtorek, 9 maja, o godzinie 17:00.
W dyskusji udział wezmą:
Do udziału w bezpłatnym webinarze organizatorzy akcji zapraszają szczególnie studentów i doktorantów, z których udziałem chcą wypracować rozwiązania omawianych problemów i przedstawić rekomendacje. Rejestracja pod adresem: https://linktr.ee/coopernicus. Więcej szczegółów na LinkedIn, Facebooku i Instagramie.
MK