Aktualności
Życie akademickie
05 Maja
Opublikowano: 2023-05-05

O dobrostanie psychicznym doktorantów

Przeciążeni obowiązkami, niedoceniani, rozczarowani, słabo zarabiający oraz narażeni na wypalenie zawodowe, mobbing i wystąpienie zaburzeń psychicznych – o tym, jak zadbać o dobrostan psychiczny doktorantów, będzie mowa podczas webinaru organizowanego w ramach akcji #ZdrowyDoktorat. Wydarzenie odbędzie się 9 maja i można się jeszcze na nie zapisać. 

Przytłoczenie pracą, stres, wysokie ambicje, brak wsparcia – to tylko kilka z wielu przeszkód, które mogą nasilać złe samopoczucie i prowadzić do problemów natury psychicznej. Jak pokazały przeprowadzone w ostatnich dwóch latach badania, problem ten dotyka dużej części doktorantów i studentów. W raporcie ScienceZen wskazano trzy czynniki, które najbardziej rzutują na dobrostan doktorantów: presja środowiska, brak wsparcia uczelni oraz niepewność. Źródłem stresu jest także przytłoczenie nadmiarem obowiązków i niesprawiedliwie traktowanie. Większość z badanych wymieniała również brak transparentności oraz reguł określających relację z promotorem jako czynnik wpływający negatywnie na jakość pracy i życia. Co dziesiąta osoba doświadczała seksizmu na uczelniach. Z kolei badanie przeprowadzone w ramach projektu „Phd Mental Health” pokazało, że aż 2/3 doktorantów doświadcza objawów lęku, jeszcze więcej zmaga się ze stresem, wysoki jest też odsetek tych, u których występuje nasilenie wypalenia zawodowego. Problemy te nasilają się u doktorantów wyższych lat studiów.

W odpowiedzi na tę diagnozę platforma internetowa Coopernicus Fundacji Our Future Foundation oraz Fundacja BITECH zainicjowały kampanię #ZdrowyDoktorat, w trakcie której doktorzy i doktoranci dzielą się swoimi doświadczeniami i radami, które mogą pomóc innym zadbać o dobrostan psychiczny. Akcja prowadzona jest w mediach społecznościowych. Jej zwieńczenie stanowi webinar pt. „Jak osiągnąć sukces bez wypalenia?”, który odbędzie się w najbliższy wtorek, 9 maja, o godzinie 17:00.

W dyskusji udział wezmą:

  • dr Anna Kalinowska-Balcerzak – współzałożycielka fundacji BITECH, współautorka raportu ScienceZen;
  • mgr Patrycja Uram – doktorantka Instytutu Psychologii PAN;
  • mgr Paweł Słup – doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego; absolwent UW, Harvard Law School i Szkoły Głównej Handlowej;
  • prof. dr hab. inż. Paweł Pyrzanowski, dyrektor Szkoły Doktorskiej Politechniki Warszawskiej.

Do udziału w bezpłatnym webinarze organizatorzy akcji zapraszają szczególnie studentów i doktorantów, z których udziałem chcą wypracować rozwiązania omawianych problemów i przedstawić rekomendacje. Rejestracja pod adresem: https://linktr.ee/coopernicus. Więcej szczegółów na LinkedIn, Facebooku i Instagramie.

MK

Akademicki work-life balance po polsku

 

Dyskusja (0 komentarzy)