Be the change you want to see in the tech world! – tak brzmiało hasło spotkania medialnego poświęconego sytuacji kobiet w technologiach i nadchodzącemu wydarzeniu: „PERSPEKTYWY WOMEN IN TECH SUMMIT 2018”, które rozpocznie się 27 listopada w Warszawie i zgromadzi około 1000 uczestniczek. W spotkaniu, które odbyło się w Przestrzeni by Facebook w Warszawie, wzięli udział organizatorzy kongresu, partnerzy z firm technologicznych, znakomite przedstawicielki branży IT oraz młode utalentowane informatyczki.
Ogłoszony też został Raport „Kobiety w IT i TECH 2018” (.docx), (.pdf).
Świat przestawia się na tory cyfrowe. Na każdym etapie tego nowego kierunku rozwoju potrzebne są zastępy specjalistów, zdolnych rozwiązywać wyzwania współczesności za pomocą wiedzy technologicznej. Jest ich zdecydowanie za mało. Tylko w Europie brakuje milion takich specjalistów. Kobiety w tym zakresie przedstawiają sobą nowy, olbrzymi zasób możliwości i kompetencji.
– To dzięki nim, według Komisji Europejskiej, PKB ma szansę rosnąć o 16 mld Euro rocznie. Dzięki kobiecemu zaangażowaniu i unikatowej perspektywie, zbudujemy społeczeństwo, które będzie umiało mądrze i odpowiedzialnie korzystać z zaawansowanych technologii – czytamy w raporcie „Kobiety w IT i TECH 2018”, który przedstawiła dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. – Na rynku informatycznym coraz bardziej potrzeba mądrych, inteligentnych specjalistów, zwłaszcza kobiet. Dlatego tak istotne jest podjęcie działań, które zainspirują młode dziewczyny do zainteresowania się obszarem IT i Tech. Służyć temu będzie także wielkie wydarzenie, jakim jest „Perspektywy Women in Tech Summit”. To ogromne przedsięwzięcie w skali europejskiej. Pragniemy po raz pierwszy zgromadzić 1000 kobiet z branży IT i Tech. Zapraszamy na nie dziewczyny nie tylko z Polski, ale także z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Uzbekistanu czy nawet Tadżykistanu – powiedziała.
Rolę diversity w nauce podkreślała dr Aleksandra Przegalińska, wybitna specjalistka w dziedzinie sztucznej inteligencji, która wraz z zespołem pracuje nad robotami (w większości „żeńskimi” czyli fembotami). – Jako firma stawiamy na różnorodność i kobiety w naszym zespole – powiedziała Krystyna Boczkowska, prezeska zarządu Robert Bosch. – Ten program wpisuje się w nasz cel i działania. – Biznes nie może ignorować marnowania talentów – dodała Ewa Maciaś, szefowa inżynierów w Google Poland.
Swoimi doświadczeniami z wolontariatu w ramach akcji IT for SHE podzieliły się studentki kierunków informatycznych, a entuzjastyczne zaproszenie na Perspektywy Women in Tech Summit 2018 wygłosiła Joanna Maraszek, studentka AGH i koordynatorka Projektu Tadżykistan. – W tym roku do Warszawy przyjedzie 1000 dziewczyn – powiedziała. – Myślę, że w roku 2020 może ich być 5000!
FEP