Czym różni się wiarygodność od zaufania? Na czym polega kryzys wiarygodności? Jakie są jego przyczyny i co należy zrobić, aby go przezwyciężyć? – odpowiedzi na te pytania w kolejnej odsłonie cyklu „Przybij piątkę nauce” organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Polacy są jednym z najbardziej nieufnych społeczeństw w Europie. Ponad 70% z nas uważa, że większości ludzi nie można ufać. „Kryzys wiarygodności” to tytuł kolejnego spotkania w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce”. Jego gościem będzie 16 marca o godz. 18:00 socjolog prof. dr hab. Piotr Sztompka – profesor honorowy (emerytowany) Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca Wyższej Szkoły Europejskiej im. J. Tischnera; członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz dwóch akademii zagranicznych: American Academy of Arts and Sciences i Academia Europaea; doktor honoris causa czterech uczelni polskich i zagranicznych; były prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego (ISA). Jego książki były publikowane w 10 językach: angielskim, chińskim, indonezyjskim, japońskim, perskim, portugalskim, hiszpańskim, ukraińskim, rosyjskim i polskim. Prowadził wykłady w 7 krajach, w tym kilkunastokrotnie w USA. Ostatnio w Polsce opublikował: „Słownik socjologiczny; 1000 pojęć” (2020) oraz „Socjologia: wykłady o społeczeństwie” (2021).
Prof. Sztompka spróbuje odpowiedzieć, na pytanie, czym różni się wiarygodność od zaufania, na czym polega kryzys wiarygodności oraz jakie są jego przyczyny i co należy zrobić, aby go przezwyciężyć? Spotkanie odbędzie się w środę 16 marca o godz. 18:00 na Facebooku WSIiZ oraz o godz. 19:00 na kanale YouTube WSIiZ.
Inicjatywa „Przybij piątkę nauce” wspomaga proces kształcenia realizowany w szkołach, uniwersytetach oraz innych instytucjach naukowo-badawczych. Kolejne wykłady w ramach projektu realizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaplanowane są na każdą trzecią środę miesiąca. Ich tematyka dotyczyć będzie profilaktyki zdrowotnej, ekonomii, dietetyki, nowych mediów oraz współczesnej sytuacji w Polsce i na świecie. Szczegóły dotyczące następnych wykładów na stronie internetowej projektu „Przybij piątkę nauce”. Patronem medialnym cyklu jest „Forum Akademickie”.
MK