Aktualności
Życie akademickie
17 Czerwca
Opublikowano: 2024-06-17

O nanomateriałach i ich zastosowaniu w medycynie

Czy nanomateriały mogą być nośnikami leków? Czy nanocząstki można wykorzystać w nowoczesnych biosensorach? Dlaczego materiały na bazie apatytów mogą być alternatywą do botoksu? Odpowiedzi na te pytania udzieli w poniedziałkowym podcaście „A o tym PAN słyszał?” prof. Rafał Wiglusz, specjalista w dziedzinie nanobiotechnologii.

Gospodarzem kolejnego odcinka podcastu „A o tym PAN słyszał?” będzie dr Magdalena Osial. O nanomateriałach oraz ich zastosowaniu w medycynie porozmawia z prof. Rafałem Wigluszem, specjalistą w dziedzinie nanobiotechnologii, który zajmuje się projektowaniem i otrzymywaniem nowych nanomateriałów o sprecyzowanych właściwościach biomedycznych dla medycyny translacyjnej i spersonalizowanej. Gość odpowie m.in. na pytania: czy nanostrukturalny hydroksyapatyt może służyć jako materiał kościozastępczy? Czy minerały otrzymane syntetycznie mogą pomóc w regeneracji tkanek? Czy nanocząstki można wykorzystać w nowoczesnych biosensorach? Dlaczego materiały na bazie apatytów mogą być alternatywą do botoksu? Czy nanomateriały mogą być nośnikami leków? Premiera odcinka w poniedziałek, 17 czerwca, o godzinie 18:00 na: FacebookuLinkedInYouTube Spotify.

Prof. Rafał Wiglusz pracuje w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN im. Włodzimierza Trzebiatowskiego we Wrocławiu oraz na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej. Jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Chemicznego, Europejskiego Towarzystwa Biomateriałów oraz Międzynarodowej Organizacji Zol-Żel. Od wielu lat współpracuje z firmami z branży medycznej. Kierował wieloma grantami w obszarach biomateriałów i bioleków na bazie nanoapatytów. Zdobył nagrodę INNOVATION 2011 za opracowanie pasty o wyjątkowych właściwościach opartej na nanocząsteczkach hydroksyapatytu, nagrody INNOVA 2013 oraz CONCOURS LEPINE 2014 – za technologię produkcji innowacyjnych maści i plastrów na ciężko gojące się rany na bazie hydroksyapatytów i innych.

A o tym PAN słyszał? – to nowy cykl podcastów z udziałem badaczy Polskiej Akademii Nauk, którzy wraz ze swoimi gośćmi dzielą się najświeższymi doniesieniami ze świata nauki. Audycje emitowane będą co poniedziałek, a na koniec miesiąca prof. Dariusz Jemielniak wraz z gospodarzami poszczególnych odcinków tematycznych (dr hab. Łukasz Okruszek, prof. Katarzyna Starowicz-Bubak, dr Magdalena Osial) podsumuje interesujące badania i doniesienia, rozprawi się z fake newsami, poleci ciekawe lektury i filmy.  Patronat nad serią sprawuje „Forum Akademickie”.

MK

448400889 777900267829557 571087665362354757 n

Dyskusja (0 komentarzy)