Za niecały miesiąc w Lublinie odbędzie się Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”. Wydarzenie organizuje UMCS – jedyny klasyczny uniwersytet mający za patrona kobietę.
W 2024 roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie obchodzi jubileusz 80-lecia. Kulminacja rocznicowych wydarzeń nastąpi w październiku, a jednym z głównych punktów będzie Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”. Wydarzenie zgromadzi przedstawicielki i przedstawicieli świata biznesu, nauki, edukacji. Otwarcia dokona ministra edukacji Barbara Nowacka.
Patronką naszej uczelni jest Maria Curie-Skłodowska, wybitna naukowczyni i dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Stanowi nie tylko symbol, wzorzec do naśladowania dla młodych ludzi, ale także wytycza szlak, którym mam nadzieję będą szły kolejne pokolenia. UMCS ma kobiecą twarz, nie tylko z racji swojej patronki, dlatego czujemy się zobowiązani do promowania kobiet w nauce, ich dokonań i podkreślania niezaprzeczalnej roli, jaką odgrywają w świecie – mówi prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.
W strukturze największej lubelskiej uczelni kobiety są w zdecydowanej przewadze. Wśród studiujących jest ich 67%, podobnie u doktorantek, dominują także w gronie pracowników (60%).
Już choćby z tych liczb widać, że kobiety stanowią o sile naszego uniwersytetu. Mają swój znaczący udział także w kategorii najbardziej rozpoznawalnych postaci UMCS. Nasza patronka jest inspiracją do tego, by żyć pełnią życia, a można je wypełnić także w nauce – dodaje prof. Dorota Kołodyńska, prorektorka ds. studentów i jakości kształcenia, a także jedna z siedmiu badaczek UMCS w gronie najczęściej cytowanych naukowców na świecie w 2023 roku.
Uhonorowaniem patronki w roku jubileuszu 80-lecia UMCS będzie dwudniowy Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”. Jego motywem przewodnim jest innowacyjność kobiet w trzech obszarach: nauce, biznesie i edukacji.
W części naukowej zaplanowano m.in. panel rektorek, do którego zaproszono prof. Bogumiłę Kaniewską (rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich), prof. Katarzynę Chałasińską-Macukow (rektorka Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2005–2012), prof. Beatę Wojciechowską (rektorka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. Stefanie Reese (rektorka Universität Siegen). Porozmawiają o tym, jaka jest kobieca twarz uniwersytetu.
Wcześniej odbędzie się prezentacja konsorcjum uniwersytetów europejskich ATHENA, którego jednym z partnerów jest lubelski UMCS. Przedstawiciele uczelni wchodzących w skład sojuszu będą dyskutować o partnerstwie strategicznym we współpracy międzynarodowej uniwersytetów.
W programie ścieżki „Biznes” znalazł się panel „Kobieca twarz innowacji technologicznych”. Wśród rozmówczyń dr Bianki Siwińskiej, prezeski Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, będą m.in. prof. Małgorzata Witko (dyrektorka Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN w latach 2002–2022), Ksenia Nowicka (managerka ds. polityki publicznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej), a także dr Patrycja Olchowska (ekspertka obszaru innowacji).
Drugi dzień poświęcony będzie edukacji. Rozpocznie go panel „Jak edukować młodych do bycia Europejką/Europejczykiem?” z udziałem dr Joanny Muchy (MEN), Basila Kerskiego (dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności), prof. Sylwii Mrozowskiej (dyrektorka Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego). Następnie o edukacji w świecie Meta i tym, co szkoła i uniwersytet mają do zaoferowania generacji Alfa, porozmawiają m.in. Barbara Nowacka (ministra edukacji), Robert Firmhofer (dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik) i prof. Marlena Plebańska (prezeska Fundacji STEAM Polska).
Na koniec o edukacji poprzez kulturę podyskutują: Hanna Wróblewska (ministra kultury i dziedzictwa
narodowego), Dariusz Wieczorek (minister nauki), Beata Stepaniuk-Kuśmierzak (zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji).
W trakcie kongresu będzie okazja do immersyjnego spotkania i porozmawiania z awatarem Marii Curie-Skłodowskiej czy obejrzenia wyjątkowej sesji posterowej piętnastu doktorantek UMCS. Zaprezentowany zostanie także wydany przez Pocztę Polską znaczek z okazji 80-lecia UMCS. Ponadto dojdzie do podpisania listu intencyjnego w sprawie powstania „Eksploratorium Marii Curie”. Nie zabraknie także atrakcji kulturalnych. O historii życia Marii Curie-Skłodowskiej opowie spektakl „Pierwiastki życia”, zaś Orkiestra Kameralna Polskiego Radia pod batutą Agnieszki Duczmal wykona aranżacje utworów m.in. Ludwika von Beethovena i Edwarda Elgara.
Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja” odbędzie się w dniach 21–22 października. Rejestracja odbywa się online poprzez stronę: www.kongres.umcs.pl. Liczba miejsc ograniczona. Wszyscy, którzy nie zdołają zapisać się na wydarzenie, będą mogli śledzić streaming na kanałach UMCS na Facebooku i YouTube. Patronem medialnym kongresu jest „Forum Akademickie”.
AST