O paradoksach ochrony zabytków w Polsce będzie mowa podczas najbliższego spotkania „Przybij piątkę nauce” organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Premiera w środę 17 listopada.
Gościem kolejnego spotkania w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce” będzie prof. dr hab. Stanisław Waltoś, przez prawie trzy dekady kierujący Katedrą Postępowania Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1997 –2011 dyrektor Muzeum UJ Collegium Maius, obecnie członek Prezydium Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Podczas wykładu prof. Waltoś przybliży słuchaczom niektóre paradoksy dotyczące ochrony polskich zabytków, m.in. paradoks „nieprawego łoża” pierwszych polskich przepisów o ochronie zabytków, ustawowy paradoks zabytku niebędącego zabytkiem, paradoks hasła „Cała Polska odbudowuje swą stolicę”, paradoks jasnych stron w odstępowaniu od rygorów „Karty Ateńskiej” podczas odbudowy zabytków w powojennej Polsce, paradoks historycznej konkurencji Pałacu Kultury i Nauki oraz Pałacu Saskiego w Warszawie, paradoks zasadności pielęgnowania hitlerowskich poczynań architektonicznych w Krakowie. Będzie też mowa o problemach związanych z przechowywanymi w Krakowie zbiorami Preussische Staatsbibliothek w Berlinie oraz berlińską kolekcją zabytkowych samolotów.
Spotkanie odbędzie się 17 listopada (środa) o godz. 12:00 w Auli im. prof. J. Chłopeckiego w siedzibie WSIiZ przy ul. Sucharskiego w Rzeszowie. Wykład będzie miał charakter hybrydowy, przewidziana jest również transmisja online na Facebooku oraz kanale YouTube WSIiZ. Udział w spotkaniu jest BEZPŁATNY. Z uwagi na kwestie reżimu sanitarnego, osoby uczestniczące w wykładzie w formie tradycyjnej, proszone są o wcześniejszą rejestrację.
Inicjatywa „Przybij piątkę nauce” wspomaga proces kształcenia realizowany w szkołach, uniwersytetach oraz innych instytucjach naukowo-badawczych. Kolejne wykłady w ramach projektu realizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaplanowane są na każdą trzecią środę miesiąca. Ich tematyka dotyczyć będzie profilaktyki zdrowotnej, ekonomii, dietetyki, nowych mediów oraz współczesnej sytuacji w Polsce i na świecie. Szczegóły dotyczące następnych wykładów na stronie internetowej projektu „Przybij piątkę nauce”. Patronem medialnym cyklu jest „Forum Akademickie”.
MK