Aktualności
Życie akademickie
02 Stycznia
Opublikowano: 2020-01-02

O powołaniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy zadecyduje Sejm

Obywatelski projekt ustawy o powołaniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy zostanie skierowany do sejmowych komisji – Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Zdrowia – zadecydował Sejm na posiedzeniu 19 grudnia. Pod projektem podpisało się ponad 160 tys. osób, co zdaniem prof. Zbigniewa Pawłowicza, byłego dyrektora Centrum Onkologii w Bydgoszczy, świadczy o tym, że mieszkańcy oczekują powstania nowej uczelni medycznej. Powstałaby ona na bazie wydzielonego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Collegium Medicum.

Pytanie czy lepiej utrzymać dodatkową strukturę, czy budować na jej fundamentach nową uczelnię, pozostaje otwarte, aczkolwiek wielu posłów uważa, że w sytuacji, gdy brak na rynku lekarzy i pielęgniarek, nowy uniwersytet mógłby to zmienić. Z drugiej jednak strony nowa uczelnia byłaby słabszym, przynajmniej początkowo, ośrodkiem naukowym, na co zwraca uwagę wiceminister nauki Wojciech Maksymowicz. Ponadto wpłynęłaby także na zmianę pozycji UMK.

Prof. Zbigniew Pawłowicz zaapelował o utworzenie w województwie okrągłego stołu, który zająłby się tą sprawa, a swoje ustalenia przekazał komisjom sejmowym, które będą ten projekt rozpatrywać.

JK

(Źródło: Rynek Zdrowia)

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Michał 03.01.2020 21:10

    Bardzo dobrze, jak to się stało w ogóle stało, że UMK wchłonęło bydgoskie CM.