Aktualności
Życie akademickie
14 Grudnia
Źródło: Narodowe Centrum Nauki
Opublikowano: 2021-12-14

O przekształcaniu mRNA w białka w „Nauce w Centrum”

„Jak nasz organizm przekształca mRNA w białka?” – to tytuł wykładu, jaki w ramach cyklu „Nauka w Centrum” wygłosi dr hab. Sebastian Glatt z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Transmisja online w środę 15 grudnia.

Uczony w swoich badaniach dotyczących mechanizmów regulujących syntezę białek w komórkach łączy metody biologii strukturalnej, biologii molekularnej, biochemii, biofizyki i biologii komórki. Jego grupa specjalizuje się w badaniu trójwymiarowego kształtu białek i kwasów nukleinowych za pomocą mikroskopii krioelektronowej i krystalografii. W środę, 15 grudnia, opowie, w jaki sposób nasz organizm przekształca mRNA w białka. Wykład będzie prowadzony w języku angielskim, z dostępnymi napisami w języku polskim. Transmisja na kanale YouTube. Początek o godz. 18:00.

Dr hab. Sebastian Glatt ukończył studia i obronił doktorat na Uniwersytecie Wiedeńskim. Prowadził badania w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej w Heidelbergu. Od 2015 pracuje w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym pełni funkcję wicedyrektora ds. naukowych. Kieruje także zespołem laboratoryjnym Cryo-EM przy Krajowym Centrum Kriomikroskopii Elektronowej. Jest laureatem wielu grantów, w tym ERC Consolidator Grant, EMBO Installation Grant, dwóch grantów NCN oraz grantów First Team i TEAM-TECH Core Facility FNP. W październiku został wyróżniony Nagrodą NCN w dziedzinie nauk o życiu.

Cykl prelekcji „Nauka w Centrum” organizują wspólnie Narodowe Centrum Nauki i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do tej pory odbyły się cztery wykłady – prof. Jakuba Growcadr. Pawła Polkowskiego, prof. Wojciecha Fendlera i dr hab. Michał Tomza.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)