Aktualności
Życie akademickie
03 Listopada
Opublikowano: 2022-11-03

O przywracaniu pamięci

„Ukos światła” to film o Dariuszu Popieli, który przywraca pamięć o zaniedbanych cmentarzach żydowskich. Na projekcję połączoną ze spotkaniem z bohaterem i reżyserem filmu zaprasza Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach cyklu „W labiryncie świata”.

Spotkanie pt. „O przywracaniu pamięci” odbędzie się 23 listopada 2022 r. (środa) o godz. 17:00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. W dyskusji z udziałem publicznością weźmie udział reżyser Wojciech Szumowski i bohater filmu Dariusz Popiela.

„Ukos światła” jest opowieścią o odzyskiwaniu pamięci przez podhalańską społeczność. Grupa młodych ludzi skupionych wokół Dariusza Popieli –  kajakarza górskiego, czterokrotnego medalisty mistrzostw świata, a przede wszystkim człowieka, który nie zgadza się na to, by hitlerowski zamiar wytarcia z historii Żydów się spełnił – prowadzi prace na starym, zapomnianym cmentarzu żydowskim.

Aby pamiętać, trzeba najpierw przypomnieć. Odszukać ślady, odszyfrować informacje, zweryfikować, wyciągnąć z pamięci żyjących jeszcze świadków. Bohaterowie filmu podnoszą wywrócone macewy, odkopują je spod darni, odznaczają masowe mogiły z II wojny światowej, rozmawiają z mieszkańcami. Dzięki tym rozmowom macewy spod stodół trafiają na miejsce swojego pierwotnego przeznaczenia.

Trwa przywracanie godnej pamięci o ludziach, którzy tu żyli. Odpowiedni ukos światła pozwala odczytać zatarte litery na kamiennej macewie. Wysiłek włożony w zebranie opowieści lokalnych mieszkańców przywraca pamięć o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli podczas Zagłady. Lokalna społeczność Czarnego Dunajca obserwuje z zainteresowaniem i akceptuje zmiany zachodzące na cmentarzu. Bardzo często jej członkowie sami angażują się w pomoc przy pracach porządkowych.

To opowieść o odczytywaniu – z macew, z dokumentów, z sąsiedzkiej pamięci – historii przedwojennej i wojennej Polski. Młodzi ludzie w Krościenku, w Grybowie, w Czarnym Dunajcu i wielu innych miejscach w Polsce sukcesywnie oświetlają światłem pamięci imiona konkretnych osób. Film wyprodukowany został przez Fundację „Tygodnika Powszechnego”. Był wielokrotnie nagradzany zarówno na polskich, jak i zagranicznych festiwalach filmów dokumentalnych, m.in. w Warszawie, Krakowie, Miami, San Diego.

Spotkanie „O przywracaniu pamięci” zrealizowane zostanie w ramach IV edycji cyklu „W labiryncie świata” organizowanym przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Udział w nim jest bezpłatny, ale pod warunkiem rejestracji.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)