Aktualności
Życie akademickie
30 Stycznia
Opublikowano: 2020-01-30

O seksualności w „Wielkich Pytaniach w Nauce”

„Seksualność człowieka – prawdy i mity” – to tytuł kolejnego spotkania z cyklu „Wielkie Pytania w Nauce” organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Prelegentami będą: prof. Zbigniew Lew Starowicz oraz o. dr Ksawery Knotz.

Seksualność to niezwykle ważny obszar życia. Jest źródłem satysfakcji i przyjemności, ale bywa również przyczyną frustracji i niepokoju, powodem do wstydu lub nawet traumy. Wiąże się przede wszystkim ze sferą intymną, lecz stanowi też obiekt analiz społecznych i… politycznych. Nie sposób oddzielić jej od kultury, religii i moralności. Tak naprawdę każda epoka na temat ludzkiej seksualności tworzy swoją własną narrację, w której mieszają się zarówno prawdy, jak i mity. O faktach i przekłamaniach związanych z „tymi sprawami”  rozmawiać będą uczestnicy kolejnej debaty z cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”. W jej trakcie uczestnicy spróbują odpowiedzieć m.in. na takie pytania: jak być szczęśliwą istotą seksualną oraz jak należy rozumieć seksualność w świetle etyki chrześcijańskiej, na czym polega magia cyberseksu, co zrobić by seks był źródłem wielkiej radości, ale nie problemów; stanowił o sile człowieka, a nie był przyczyną jego słabości?

Do udziału w debacie zaproszono tym razem prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza oraz o. dr. Ksawerego Knotza.

O. dr Ksawery Knotz to doktor teologii, rekolekcjonista, duszpasterz małżeństw. Od 1991 roku jest kapłanem w zakonie Braci Mniejszych Kapucynów. Studiował na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie, we Fryburgu i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był m.in. duszpasterzem akademickim, prowadził grupę Odnowy w Duchu Świętym i wspólnotę neokatechumenalną. Wykłada teologię pastoralną w WSD Braci Mniejszych Kapucynów. Pełni również funkcję wikarego wspólnoty Domu Rekolekcyjnego w Skomielnej Czarnej. Prowadzi liczne rekolekcje dla małżeństw. Jest asystentem kościelnym Komunii Małżeństw oraz członkiem Zespołu Laboratorium WIĘZI. Autor książek: „Akt małżeński – szansa spotkania z Bogiem i współmałżonkiem” (2001), „Seks jakiego nie znacie” (2009), „Nie bójcie się seksu” (2009), „Seks jest boski” (2010), „Zaślubiny w Bogu mężczyzny i kobiety” (2015), „Obudzić sakrament małżeństwa” (2018). Po publikacji książki o życiu seksualnym małżeństw i po kontrowersjach, jakie swoją treścią wzbudziła, o. Ksawery Knotz stworzył w 2004 roku portal internetowy www.szansaspotkania.pl poświęcony duchowości małżeńskiej i problemom moralnym związanym z seksualnością. Portal został laureatem „Ogólnopolskiego Konkursu Chrześcijańskich Witryn Internetowych”.

Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz to psychiatra i psychoterapeuta, ekspert z zakresu seksuologii i konsultant krajowy w tej dziedzinie. Absolwent Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi (1966), a także filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1981 roku obronił pracę doktorską, w 1985 r. habilitował się, w 2015 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Zawodowo związany m.in. z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Od wielu lat jest cenionym ekspertem w dziedzinie seksuologii. Od 1994 roku pełni funkcję Konsultanta Krajowego z zakresu seksuologii. W latach 1995–1996 był ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie edukacji seksualnej, a w latach 1996–1998 liderem programu edukacji seksualnej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pełni również funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Członek Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. Autor licznych prac z zakresu psychiatrii, a zwłaszcza seksuologii. Opublikował też wiele pozycji popularnonaukowych, związanych głównie z zagadnieniami dotyczącymi seksualności.

Spotkanie „Seksualność człowieka – prawdy i mity” odbędzie się 19 lutego o godz. 17:00 w Filharmonii Podkarpackiej. Udział w spotkaniu jest bezpłatny pod warunkiem rezerwacji biletu.

Cykl wykładów „Wielkie pytania w nauce” powstał z inicjatywy prof. Tadeusza Pomianka, Prezydenta Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i realizowany jest we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Spotkania organizowane są w formie otwartych, niekomercyjnych wykładów z udziałem niekwestionowanych autorytetów świata nauki, których dorobek uznany został nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Gośćmi byli dotąd m.in.: ks. prof. Michał Heller, śp. prof. Jerzy Vetulani, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Stefan Chwin, prof. Krzysztof Jakowicz, prof. Krzysztof Zanussi, dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, ks. prof. Alfred Wierzbicki oraz Michał Ogórek, Anna Dymna i Wojciech Bonowicz. Wykładów, które organizowane są od 2016 roku, wysłuchało już prawie milion słuchaczy. W listopadzie rozpoczęła się IV edycja cyklu, której zwieńczeniem będzie spotkanie pt. „Przypadek czy wypadek we wszechświecie i muzyce” z udziałem ks. prof. Michała Hellera (laureata tytułu Wybitnego Polaka 2018) oraz Janusza Wawrowskiego. Spotkanie połączone z koncertem Kaprysów N. Paganiniego odbędzie się 16 kwietnia 2020 roku. Patronem medialnym cyklu jest „Forum Akademickie”.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)