Aktualności
Życie akademickie
12 Grudnia
Opublikowano: 2022-12-12

O uzależnieniu od alkoholu

O uzależnieniu od alkoholu będzie mowa podczas trzeciej debaty z cyklu „Pre/teksty. Spotkania biblioterapeutyczne” organizowanej przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie. Wśród gości m.in. Jakub Zając, autor książki „Halt. Zapiski z domu trzeźwienia”. 

Pre/teksty to autorski cykl interwencyjnych spotkań-debat na granicy literatury i nauki. Dotyczą ważnych dla środowiska akademickiego zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym oraz szeroko rozumianym obszarem uzależnień i wykluczenia społecznego. Za pomocą literatury uczestnicy rozmawiają o takich tematach, jak depresja, neuroróżnorodność, uzależnienia (alkohol, narkotyki, seks, media), zaburzenia odżywiania, transpłciowość. Oprócz autorów książek zapraszani są także badacze i eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego, m.in. z dziedziny socjologii, psychologii, w tym psychoterapii, biblioterapii, którzy wskazują możliwe formy pomocy oferowane przez wspólnotę uniwersytecką. Inicjatywa adresowana jest do studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Warszawskiego, ale jednocześnie otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w gmachu BUW przy ul. Dobrej 56/66.

Kolejna rozmowa, o uzależnieniu od alkoholu, toczyć się będzie wokół książki Jakuba Zająca „Halt. Zapiski z domu trzeźwienia”. Autor mieszka w Krakowie, jest nauczycielem języka polskiego w liceum ogólnokształcącym. Ukończył Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie studiów polonistycznych i literaturoznawczych współpracował z Wydawnictwem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikował artykuły naukowe na temat polskiej literatury XIX i XX wieku, skupiając się głównie na problematyce wojny i pamięci.

W spotkaniu, oprócz autora, weźmie też udział dr n. med. Katarzyna Iwanicka z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Oprócz działalności akademickiej pracuje jako psychoterapeutka, jest certyfikowanym terapeutą uzależnień oraz trenerem umiejętności psychospołecznych. W 2021 roku otrzymała tytuł superwizora aplikanta psychoterapii uzależnień. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień uzależnień od substancji oraz zachowań, a także stylów radzenia sobie ze stresem osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych.

Dyskusja pt. „O uzależnieniu od alkoholu” odbędzie się w poniedziałek, 19 grudnia, o godz. 18:00 w BUW. Relacja z dwóch pierwszych spotkań jest już dostępna na kanale YouTube. Kolejną rozmowę, z udziałem Tomasza Stawiszyńskiego, autora m.in. książek „Ucieczka od bezradności” i „Reguły na czas chaosu” oraz prof. Małgorzaty Jacyno z Wydziału Socjologii UW, zaplanowano na 23 styczniu.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy), Patronat medialny sprawuje „Forum Akademickie”.

MK

PRETEKSTY 3 plakat

Dyskusja (0 komentarzy)