Aktualności
Życie akademickie
30 Listopada
Opublikowano: 2017-11-30

Od pomysłu studenckiego do rynkowego sukcesu

Robot edukacyjny stworzony przez absolwentów Politechniki Białostockiej obecny jest już nie tylko w szkołach, ale i na półkach sklepowych. 28 listopada miał premierę i uroczystą prezentację w iSpocie – sieci sklepów Apple. Do Galerii Arkadia w Warszawie zaproszeni zostali dziennikarze, przedstawiciele instytucji edukacyjnych, a przede wszystkim dzieci. To one miały moc radości podczas zabawy i najwięcej pytań dotyczących działania robota edukacyjnego uczącego programowania.

„Stawiamy nacisk na naukę programowania” – mówił podczas spotkania prasowego Marek Zagórski – wiceminister cyfryzacji, który już miał okazję spotkać się z Photonem w Ministerstwie. Zwrócił uwagę, że Prezydent RP podpisał właśnie ustawę o innowacyjności, dającą przedsiębiorstwom zachęty finansowe do inwestowania w innowacje, badania i rozwój.

Marcin Joka, prezes Photon Entertainment, zwracał uwagę podczas swojej prezentacji, że dzisiaj każda branża desperacko próbuje zatrudnić programistów. 90% rodziców chce uczyć dzieci programowania, ale tylko 40% szkół uczy takiej umiejętności. Odpowiedzią na takie potrzeby ma być właśnie Photon. Powstał on we współpracy z psychologami z Uniwersytetu SWPS, z dziećmi i ze szkołami – w ramach programów pilotażowych. Okazało się, że każda grupa ma inne oczekiwania. Rodzice oczekują np. bezpieczeństwa i rozwoju dziecka, także emocjonalnego. Dzieci zaś chcą nie tylko zabawy, ale marzą np. by robot posprzątał za nich pokój.

Czy ten przyjaźnie wyglądający robot o wymiarach 190 na 170 mm sprosta wszystkim oczekiwaniom? Z pewnością potrafi wykrywać światło i kontrast, omijać przeszkody, wydawać dźwięki, zmieniać kolor, jest wrażliwy na dotyk i… uczy się razem z dzieckiem. Interface przeznaczony jest dla różnych grup wiekowych: od 3. do 12. roku życia. Photon ma uczyć programowania poprzez doświadczenia, eksperymenty i zabawę, rozwijać umiejętność logicznego myślenia, która jest kluczem do sukcesu w dorosłym życiu. Przygotowane zostały specjalne programy dla szkół do nauczania np. matematyki.

Politechnika Białostocka od początku kibicuje swoim studentom, którzy mieli na tyle determinacji, wiedzy i pasji, żeby urzeczywistnić swoje pomysły i marzenia. Uczelnia jest partnerem merytorycznym Photon Entertainment, firmy założonej przez absolwentów.
Prof. Lech Dzienis, rektor PB, przekazał specjalny list gratulacyjny z okazji najsympatyczniejszej inwazji kosmity na ziemię, z życzeniami udanego podboju serc i umysłów mieszkańców naszego globu. Nauka i zabawa z Photonem “ubrana” jest bowiem w opowieść o robocie lądującym na Ziemi.

Warto dodać, że robot produkowany jest w Polsce, powstaje na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

Dorota Sawicka

 

Dyskusja (0 komentarzy)