Aktualności
Życie akademickie
09 Maja
Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Opublikowano: 2022-05-09

Ogród Dendrologiczny UPP będzie mieć swoją siedzibę

Na przypadające w 2025 roku stulecie powstania, Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu będzie miał wreszcie swoją siedzibę. Gotowa jest już jej koncepcja.

Dzieje Ogrodu Dendrologicznego są ściśle związane z historią akademickich studiów leśnych w Poznaniu. Pierwsza kolekcja roślin powstała w 1922 roku, ale oficjalne otwarcie Ogrodu miało miejsce trzy lata później. Głównym założeniem Ogrodu jest kolekcjonowanie drzew i krzewów dla celów dydaktycznych i naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków dendroflory polskiej. Prowadzenie działalności edukacyjnej dotyczy nie tylko programowych zajęć dydaktycznych ze studentami, ale również szeroko pojętej edukacji i popularyzacji wiedzy botanicznej wśród wszystkich grup wiekowych społeczeństwa – od przedszkolaka do seniora.

Dzięki nowej inwestycji Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP w Ogrodzie Dendrologicznym powstanie Centrum Edukacyjno-Administracyjne mieszczące m.in. wielofunkcyjną salę edukacyjną, pomieszczenia biurowe, a także ekspozycję zbiorów. Nowy obiekt ma powstać przy głównym wejściu do Ogrodu od ulicy Warmińskiej.

Gotowa jest już koncepcja budynku. Projekt wykonało dwóch młodych architektów: Jan Szymankiewicz i Mateusz Wojcieszek z poznańskiego biura projektów OBIEKT. Głównym założeniem było jak najlepsze wkomponowanie budynku w otoczenie. Ta lekka, drewniana, nowoczesna konstrukcja dosłownie wtapia się w zieleń. Centrum powstanie ze środków własnych Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, przy zaangażowaniu pracowników Ogrodu pod kierownictwem dr. inż. Tomasza Malińskiego. Dodatkowo wsparciem finansowym inwestycji jest projekt pt. „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie” kierowany przez prof. dr. hab. Radosława Mirskiego, kierownika Katedry Mechanicznej Technologii Drewna.

Budynek ma promować rozwiązania ekologiczne w budownictwie i drewno jako surowiec odnawialny. Technologie naturalne są niskoemisyjne, a używane w ich procesie materiały są biodegradowalne. Rozwój tych technologii jest szansą na zmniejszenie energochłonności i wpływu na środowisko procesów budowlanych. Technologie oparte o drewno spełniają kryterium dostępności i realizują cele zrównoważonego rozwoju oraz wpisują się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego.

Iwona Cieślik, źródło: UPP

Dyskusja (0 komentarzy)