Nowa wersja ogólnopolskiego repozytorium publikacji naukowych, znanego dotychczas jako Repozytorium CeON, jest już dostępna w sieci. Serwis odwiedza rocznie ponad 200 tys. użytkowników.
Serwis działa od 2011 roku w ramach Platformy Otwartej Nauki w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Każdego roku odwiedza go ponad dwieście tysięcy użytkowników. W swojej odnowionej wersji zmienił nazwę. Dotychczasowe Repozytorium CeON zostało zastąpione przez Repozytorium Otwartych Publikacji Naukowych OPEN.
W dalszym ciągu jednak badacze i badaczki ze wszystkich dziedzin nauki i dyscyplin naukowych mogą bezpłatnie i samodzielnie udostępniać w repozytorium swoje artykuły, książki, materiały konferencyjne, rozdziały z prac zbiorowych, raporty, rozprawy doktorskie i inne teksty naukowe, zwiększając tym samym zasięg ich oddziaływania.
Serwis jest również dobrym miejscem do umieszczania publikacji, których dotyczą wymogi w zakresie otwartego dostępu nakładane na grantobiorców przez instytucje finansujące badania, takie jak Narodowe Centrum Nauki czy Komisja Europejska. Instytucje naukowe mogą gromadzić tu publikacje swoich pracowników w ramach wyodrębnionych zbiorów.
Repozytorium OPEN zyskało nową, przyjazną i przystępną szatę graficzną. Zostało wzbogacone o nowe funkcje przeglądania, wyszukiwania i identyfikacji udostępnionych publikacji i ich autorów oraz zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. Repozytorium jest dostępne pod adresem open.icm.edu.pl.
MK, źródło: ICM UW
Sugeruję ostrożność z tym udostępnianiem \"swoich\" publikacji, pamiętając o prawach autorskich przekazanych na rzecz redakcji czasopisma.
Czasopisma, tzn. ich prawnicy, przyglądają się sprawie wietrząc kasę za niedotrzymanie podpisanych własnoręcznie cesji praw. Ciekaw jestem czy ewentualny pozew wędkarze autora (mala kasa) czy też afiliowaną instytucję (duża kasa).