Serię wykładów popularnonaukowych adresowanych do wszystkich osób zainteresowanych swoim zdrowiem przygotowali naukowcy z Wydziału Lekarskiego i Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego.
W każdą trzecią środę miesiąca, aż do lipca, będzie można usłyszeć wiele ciekawych i ważnych dla naszego zdrowia informacji. Wydarzenia będą miały charakter prezentacji wygłaszanej przez wykładowcę live, zostaną jednak nagrane i umieszczone na platformie YouTube, będzie więc można w każdej chwili je odtworzyć. Każde ze spotkań potrwa około godziny, z czego większość część zajmie wykład, a pozostały czas zostanie przeznaczony na odpowiedzi wykładowcy na pytania zadane w komentarzach; ze względów technicznych nie będzie możliwa dyskusja na żywo. Wystarczy kliknąć w link, który będzie aktywny na krótko przed wydarzeniem i dostępny na stronie internetowej Uniwersytetu Opolskiego – bez logowania się, zakładania konta czy podawania jakichkolwiek danych.
Z inicjatywą zorganizowania cyklu wyszedł dr hab. n. med. Dariusz Soszyński, prof. UO, kierownik Zakładu Fizjologii Wydziału Lekarskiego.
Jesteśmy przekonani, że organizowanie wykładów popularnonaukowych dla społeczeństwa, które starzeje się, ale jednocześnie dostrzega atuty tzw. zdrowego stylu życia może być świetną platformą edukacyjną. To niepowtarzalna okazja do popularyzacji wiedzy medycznej, do konfrontacji z wyobrażeniami i stereotypami, wreszcie do obalenia wielu mitów medycznych, chociażby tych związanych ze szczepionkami przeciw Covid-19 – zauważa prof. Soszyński.
Innym celem medycznych spotkań jest zapoznanie słuchaczy z profesjonalnymi poradami i zaleceniami, które – poparte badaniami naukowymi – mogą istotnie poprawić jakość ich życia.
Temat pierwszego wykładu zaplanowanego na 20 października to „Droga do zdrowego, długiego życia prowadzi przez nerki”, a wygłosi go prof. dr hab. n. med. Marian Klinger, znany i ceniony nefrolog, kierownik Kliniki Chorób
Wewnętrznych i Nefrologii Wydziału Lekarskiego UO, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, członek m.in. Krajowej Rady Transplantacyjnej, Prezydium Komitetu Nauk Klinicznych PAN, Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Rady Naukowej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN.
Harmonogram kolejnych wykładów pierwszej edycji „Opolskich Spotkań Medycznych”:
Maciej Kochański, źródło: UO