Aktualności
Życie akademickie
14 Października
Dr hab. Cezary Taracha, źródło: KUL
Opublikowano: 2021-10-14

Order Izabeli Katolickiej dla trzech polskich hispanistów

Trzech polskich hispanistów zostało odznaczonych Orderem Izabeli Katolickiej przyznawanym za „cywilne zasługi dla dobra Hiszpanii”. Uroczystość odbyła się 12 października, w dniu Narodowego Święta Hiszpanii, w ambasadzie tego kraju w Warszawie.

Order Izabeli Katolickiej (Orden de Isabel la Católica) to cywilne odznaczenie państwowe Królestwa Hiszpanii ustanowione w 1815 roku przez króla Ferdynanda VII dla upamiętnienia Izabeli I Katolickiej, królowej Kastylii-Leónu i Aragonii. Przyznawany jest obywatelom Hiszpanii lub przedstawicielom innych państw za cywilne zasługi dla dobra Hiszpanii lub wkład w przyjazne stosunki i współpracę Hiszpanii na arenie międzynarodowej. Funkcję Wielkiego Mistrza Orderu Izabeli Katolickiej pełni król Hiszpanii Filip VI.

W dniu Narodowego Święta Hiszpanii w ambasadzie tego kraju w Warszawie order wręczono trzem polskim hispanistom. Otrzymali go: prof. dr hab. Piotr Sawicki, dr hab. Cezary Taracha oraz ks. prof. dr hab. Andrzej Witko.

Prof. Piotr Sawicki jest twórcą iberystyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Dzięki jego wysiłkom w 1990 roku stała się ona odrębnym kierunkiem studiów. Od 1970 r. związany z Instytutem Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez wiele lat kierował Zakładem Iberystyki w tej jednostce. Specjalizuje się w tematyce hiszpańskiej wojny domowej, kontaktów polsko-hiszpańskich i relacji z podróży po Hiszpanii; interesuje się także hiszpańskim filmem i paremiologią. Jest twórcą czasopisma „Estudios Hispánicos”. Stoi na czele Katedry Kultur i Literatur Iberoromańskich w Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu. Wykłada także na Uniwersytecie Ostrawskim. W latach 1995–2001 był prezesem Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego.

Dr hab. Cezary Taracha (na fot.) kieruje Katedrą Historii i Kultury Języka Hiszpańskiego w Instytucie Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Publikuje książki dotyczące przede wszystkim historii Hiszpanii, relacji polsko-hiszpańskich, historii dyplomacji i wywiadu, a także historii regionalnej. Współpracuje z ośrodkami naukowymi w Polsce (OBTA UW), w Hiszpanii (Logroño, Valladolid, Murcia, Madryt) i Ameryce Południowej (Valparaíso). W 1989 roku współzakładał Towarzystwo Hiszpańsko-Polskie KUL. Od 2004 r. jest przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Hiszpańsko-Polskiego w Lublinie.

Ks. prof. Andrzej Witko jest uznawany za jednego z najwybitniejszych w Polsce znawców sztuki hiszpańskiej. Kieruje Katedrą Historii Sztuki Nowożytnej w Instytucie Historii Sztuki i Kultury na Wydziale Historii Sztuki i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historii sztuki nowożytnej, ikonografii chrześcijańskiej, sztuki hiszpańskiej, duchowości w sztuce, obrazu i kultu Bożego Miłosierdzia, sztuki Krakowa oraz filozofii sztuki. Jest członkiem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Telma w Hiszpanii, Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk oraz Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)