Aktualności
Opublikowano: 2018-12-10

Otwarcie Muzeum Medycyny i Farmacji SUM w Katowicach

Aparat płuco-serce wykonany przez prof. Tadeusza Paliwodę, stół operacyjny prof. Wiktora Brossa oraz pierwsza polska endoproteza stawu biodrowego zaprojektowana przez zespół dr. Janusza Daaba z Piekar Śląskich – to tylko część ekspozycji Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, które w środę, 12 grudnia, zostanie otwarte w Sosnowcu.

Niegdyś używane sprzęty medyczne, dziś pamiętają już tylko starsze pokolenia lekarzy i pielęgniarek. Utworzenie miejsca, w którym te urządzenia będą eksponowane, ma uchronić je przed zapomnieniem i  zniszczeniem. Do otwarcia Muzeum uczelnia przygotowuje się już od kilku lat, gromadząc unikatowe eksponaty. Znajdą się w nim m.in. wystawa składająca się z narzędzi i sprzętów wykorzystywanych w przeszłości w połączeniu z galerią prezentującą pracę personelu na salach operacyjnych oraz dawna apteka, gdzie będzie można zobaczyć naczynia i narzędzia do wytwarzania leków.

Przestrzeń muzeum podzielono na 3 strefy: strefę wejścia, strefę administracji oraz strefę muzeum i ekspozycji, na którą składa się 8 pomieszczeń. Na potrzeby warsztatów dla uczniów, którzy będą zwiedzać muzeum oraz zajęć dla studentów, powstały też dwie sale seminaryjne. Do muzeum sprowadzono również specjalne zioła z ekologicznych upraw we Włoszech, dzięki temu powstanie tu jedyna w swoim rodzaju zielarnia. Bogate wyposażenie muzeum uczelnia zawdzięcza m.in. prywatnym darczyńcom. Jednym z nich jest Emilian Kocot, sosnowiecki lekarz, który od lat gromadzi medyczne eksponaty.

Inicjatorką powstania „Muzeum Medycyny i Farmacji”  jest prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk – Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu. Budynek, którego parter będzie zaadaptowany na potrzeby ekspozycji to Dom Studencki nr 2  przy ulicy Ostrogórskiej 30 w Sosnowcu. Na remont i wyposażenie muzeum uczelnia przeznaczyła z własnych środków ponad 2,6 mln zł. 100 tys. zł dołożył sosnowiecki magistrat. Otwarcie placówki symbolicznie kończy obchody 70-lecia powstania Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Agata Kalafarska-Winkler

 

Dyskusja (0 komentarzy)