Aktualności
Życie akademickie
01 Lipca
Źródło: UKW
Opublikowano: 2019-07-01

Otwarto Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

27 czerwca w Bibliotece UKW w Bydgoszczy otwarto oficjalnie Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Wydarzenie jest jednym z punktów obchodów jubileuszu półwiecza uczelni. Nowa placówka pokazuje dotychczasowy dorobek UKW i jego poprzedniczek.

Dla bydgoskiego uniwersytetu to już druga placówka muzealna. Od 21 lat istnieje bowiem Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa, pielęgnujące pamięć o dyplomacji i rządzie polskim na uchodźstwie w Londynie. Muzeum to powstało dzięki darom, jakie przekazała ponad dwie dekady temu Wanda Poznańska, wdowa po konsulu generalnym Polski w Paryżu (1927–1934) i Londynie (1934–1945) Adamie Poznańskim.

Na dziedzictwo materialne i niematerialne otwartego właśnie Muzeum UKW, którym kieruje dr Aldona Chlewicka-Mączyńska składają się historyczne zbiory gromadzone i przechowywane do tej pory w różnych komórkach uczelnianych lub podarowane ostatnimi czasy przez indywidualnych ofiarodawców. To także rozrastające się archiwum fotograficzne i nagrania historyczne wielorakich wydarzeń i wybitnych osób związanych z uczelnią na przestrzeni minionych 50 lat.

Swoją obecnością podczas otwarcia muzeum zaszczycili przedstawiciele władz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, włodarze miasta i regionu, przedstawiciele władz samorządowych oraz muzealnicy z całego kraju. Nie zabrakło przyjaciół oraz dawnych współpracowników uniwersytetu. Wielu z obecnych gości deklarowało chęć przekazania do Muzeum posiadanych przez siebie pamiątek związanych z uczelnią.

Sławomir Łaniecki, źródło: UKW

 

Dyskusja (0 komentarzy)