Aktualności
Życie akademickie
08 Listopada
Opublikowano: 2017-11-08

Petros Psyllos na liście najzdolniejszych młodych Polaków w rankingu „Forbesa”

Magazyn „Forbes” opublikował listę trzydziestu najzdolniejszych Polaków, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Jest wśród nich student Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej Petros Psyllos.

Psyllos jest 23-letnim innowatorem o polsko-greckich korzeniach. To laureat nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego – Podlaska Marka za rok 2016, stypendysta Programu Odkrywcy Diamentów zainicjowanego przez Politechnikę Białostocką. „Mówiącą rękawicę”, czyli swój pierwszy wynalazek, skonstruował jeszcze jako uczeń Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Kolejny – Neutrognet, także dedykował osobom z niepełnosprawnościami. Ale to MATIA – „sztuczne oko” informujące osobą niewidzącą o otaczających ją przedmiotach – zebrała najwięcej międzynarodowych nagród. W ubiegłym roku konstrukcja zdobyła wyróżniania na targach wynalazczości we Francji oraz w Stanach Zjednoczonych. Petros Psyllos reprezentował Politechnikę Białostocką i Polskę podczas światowych finałów prestiżowego konkursu firmy Microsoft – Imagine Cup.  W marcu 2016 roku został laureatem konkursu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Najlepsi z najlepszych!”. Został też uznany za jednego z 10 najzdolniejszych europejskich innowatorów przez „MIT Technology Review”.

– Znalezienie się na liście polskiego „Forbesa” znaczy dla mnie bardzo dużo. Już wcześniej byłem na liście 30 Under 30 amerykańskiego Forbesa. Każdy taki ranking to okazja do pozyskania nowych kontaktów oraz potwierdzenie przydatności rzeczy, nad którymi pracuję – komentuje Petros. Zapytany o kolejne, rozwijane w swojej pracowni projekty mówi: – Wciąż kontynuuję pracę nad „okiem” MATIA, przenosząc wszystko do telefonu komórkowego. Jednocześnie postanowiłem wykorzystać niektóre funkcje MATII w moim nowym urządzeniu, skierowanym do sektora energetycznego. Od początku tego roku intensywnie rozwijam swój startup, jednocześnie podróżując po kraju w poszukiwaniu najciekawszych startupów w Polsce. Wszystko to w ramach programu „Łap startup”, który realizuję wspólnie z Pauliną Rubczak w TVP1. Zachęcam do obejrzenia. Emisje kolejnych odcinków są w każdy poniedziałek o 9:45. Na przykład miesiąc temu odwiedziliśmy Photona (robota do nauki programowania, wywodzącego się także z Politechniki Białostockiej). Wnioski z podróży opisałem na swoim blogu lapstartup.pl, gdzie piszę o startupach oraz o rzeczach, których się nauczyłem.

Jak powstała lista „30 Under30”? O wskazanie najzdolniejszych Polaków przed trzydziestką Forbes poprosił osoby, które z racji swojej działalności znają biznesową młodzież, m.in. Elizę Kruczkowską – mentorkę środowiska start-upowego, Kingę Stanisławską – wiceprezeskę Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych i mentorkę w Fundacji Przedsiębiorczych Kobiet oraz Jakuba Marszałkowskiego – współzałożyciela Indie Games Polska. Swoje kandydatury nadsyłali także przedsiębiorcy i inwestorzy. Tak zebrano 289 nominacji, wyboru finałowej 30 dokonała redakcja „Forbesa”. „Kierowaliśmy się m.in. takimi kryteriami jak dynamika rozwoju zawodowego kandydata oraz waga, perspektywiczność i percepcja globalna projektu, którym się zajmuje” – czytamy na stronie magazynu.

Więcej na: https://www.forbes.pl/przywodztwo/30-przed-30-najzdolniejsi-polacy-przed-30-rokiem-zycia/ww711tk

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)