Aktualności
Życie akademickie
29 Listopada
Opublikowano: 2017-11-29

Petros Psyllos na New Europe 100

Petros Psyllos, student Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, znalazł się na liście stu najbardziej innowacyjnych osób z Europy Środkowo-Wschodniej. Założył on  Psyllosoft – firmę, która zajmować się ma rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji.

New Europe 100 to lista liderów innowacji. Figurują na niej nazwiska osób ze świata technologii, startupów, biznesu, a także polityki. Laureaci to osoby pomysłowe, odważne i konsekwentne w swoich działaniach. Inicjatorem New Europe 100 jest Res Publica, we współpracy z Funduszem Wyszehradzkim, firmą Google i dziennikiem „Financial Times”.
Oficjalne ogłoszenie listy New Europe 100 odbyło się 23 listopada. Znalazło się na niej 34 laureatów z Polski.

Warto dodać, że studenci Politechniki Białostockiej na prestiżowej liście New Europe 100 gościli się już dwukrotnie. W 2014 roku był to Michał Grześ, w roku 2015 wyróżniono twórców Photona: Marcina Jokę i Michała Boguckiego. Wszyscy pracują dziś w jednej firmie, która opracowała i produkuje roboty edukacyjne do nauki programowania – Photony.
http://pb.edu.pl/archiwa/5924

http://pb.edu.pl/archiwa/12939

Petros Psyllos jest 23-letnim innowatorem o polsko-greckich korzeniach. To laureat nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego – Podlaska Marka za Rok 2016, stypendysta Programu Odkrywcy Diamentów zainicjowanego przez Politechnikę Białostocką. „Mówiącą rękawicę”, swój pierwszy wynalazek, skonstruował jeszcze jako uczeń Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Kolejny – Neutrognet, także dedykował osobom z niepełnosprawnościami. Ale to MATIA – „sztuczne oko” informujące osobę niewidzącą o otaczających ją przedmiotach – zebrała najwięcej międzynarodowych nagród. W ubiegłym roku konstrukcja zdobyła wyróżnienia na targach wynalazczości we Francji oraz w Stanach Zjednoczonych.

Petros Psyllos reprezentował Politechnikę Białostocką i Polskę podczas światowych finałów prestiżowego konkursu firmy Microsoft – Imagine Cup. W marcu 2016 roku został laureatem konkursu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Najlepsi z najlepszych!”. Amerykański „Forbes” uznał go za jednego z 30 najlepszych europejskich innowatorów (poniżej 30. roku życia: Forbes 30 Under 30), a „Massachusetts Institute of Technology Review” za jednego z 10 najzdolniejszych młodych wynalazców w Polsce.
Lista New Europe 100: http://www.ne100.org/news/show/new-europe-100-challengers-2017,5a166ff03228719568984a76

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)