Aktualności
Życie akademickie
31 Maja
Opublikowano: 2022-05-31

Pierwszy w Polsce kierunek FinTech

W nadchodzącym roku akademickim Uczelnia Łazarskiego uruchomi nową specjalizację na kierunku zarządzanie. FinTech to propozycja dla osób chcących zajmować się rynkami finansowymi w praktyce.

Polskie FinTechy z powodzeniem podbijają rynki zagraniczne i skutecznie wpływają na świat finansów. Z ich konkurencją mierzą się banki, które aby stale przyciągać klientów rozszerzają usługi o produkty z zakresu beyond bankingu, czyli produktów dodanych. Tak powstają nowoczesne rozwiązania dostosowywane do potrzeb klientów. W kraju powstaje wiele pionierskich rozwiązań wdrażanych przez globalne firmy IT. W Polsce znajdują się „centra usługowe” największych globalnych banków, które pomimo braku działalności komercyjnej właśnie tutaj opracowują zaawansowane i innowacyjne rozwiązania z wielu obszarów działalności bankowej. Mają na to wpływ m.in. wysokie kwalifikacje polskiej kadry w połączeniu z atrakcyjnymi kosztami.

Dlatego właśnie Uczelnia Łazarskiego uruchamia nową specjalizację na kierunku zarządzanie. FinTech (zarządzanie finansami w erze cyfrowej) na Wydziale Ekonomii i Zarządzania to element trzyletnich studiów I stopnia, zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Propozycja skierowana jest do osób chcących zajmować się rynkami finansowymi w praktyce. Dzięki współpracy z doświadczonymi praktykami biznesu program pozwoli na zdobycie unikatowej wiedzy z obszaru FinTech.

Naszą misją jest stworzenie miejsca, które wyróżnia praktyczny wymiar kształcenia, jego
międzynarodowy charakter oraz etos pracy. Naturalne jest więc, że uwzględniliśmy FinTechy jako ważną gałąź rynku i we współpracy ze specjalistami w tej dziedzinie zdecydowaliśmy się wprowadzić nowy kierunek studiów – mówi dr Martin Dahl, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania na Uczelni Łazarskiego.

Polska jest jednym z najbardziej innowacyjnych rynków usług finansowych na świecie. Obecnie w naszym kraju funkcjonuje ponad 300 FinTechów z ponad 25 milionami użytkowników. Innowacyjność tego sektora jest zasługą polskich banków, które nie były tak obciążone starymi systemami IT jak podmioty na Zachodzie i szybciej przechodziły cyfryzację, oraz nowych technologicznych podmiotów finansowych, które debiutują na rynku.

W coraz większym stopniu innowacyjne start-upy powstają nie tylko w Dolinie Krzemowej, ale również w Europie i krajach rozwijających się, wszędzie tam, gdzie nie brakuje pomysłowych i utalentowanych przedsiębiorców. W naszym regionie Polska wyrasta na lidera w tym obszarze, na rynku pojawiają się polskie FinTechy z dużymi ambicjami, takie jak WealthSeed. Takie inicjatywy są wspierane zarówno przez coraz większe środki prywatne i państwowe, jak i regulatorów. Na przykład UKNF uruchomił specjalny departament ds. innowacji finansowej FinTech, który prowadzi dialog z FinTechami na tematy regulacyjne oraz uruchomił pierwszą tzw. piaskownicę wirtualną w dziedzinie PSD2, aby ułatwić testowanie i rozwój technologii w bezpiecznym środowisku – wylicza Filip Lachowski, CEO WealthSeed.

Już w bieżącym roku akademickim studenci oraz absolwenci mają możliwość zapoznania się z tym, jak powstają startupy w branży FinTech oraz jak ich oferty zmieniają możliwości i zachowania klientów. Obecnie na Uczelni Łazarskiego organizowane są wykłady na temat inwestowania wykorzystujące nowe rozwiązania FinTech dostępne na polskim rynku. Studenci dowiedzą się m.in. dlaczego warto rozpocząć inwestowanie już na studiach, od niewielkich kwot, w co i jak warto inwestować (aktywne i pasywne narzędzia inwestycyjne) oraz jak zacząć inwestować i zbudować własną strategię. Aby zdobywać praktyczną wiedzę i uczyć się na prawdziwych instrumentach finansowych, w trakcie kursu studenci będą korzystać z aplikacji inwestycyjnej WealthSeed, oferującej dostęp do szerokiego zakresu akcji, funduszy ETF i produktów na krypto. Każdy uczestnik na kilka dni przed wykładami otrzyma specjalny link do rejestracji w aplikacji, dzięki któremu będzie mógł otrzymać za darmo
pierwszą akcję o wartości do 500 PLN.

Wykłady prowadzą: Filip Lachowski – współzałożyciel i CEO aplikacji inwestycyjnej WealthSeed, absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego., przez ponad 8 lat uczestniczył i był liderem projektów strategicznych dla instytucji finansowych w czołowej firmie doradztwa strategicznego Oliver Wyman, gdzie specjalizował się w projektach dla branży bankowej i FinTech; oraz Tomasz Pupka-Lipiński – na rynku kapitałowym od 2015 roku, z doświadczeniem w pracy w domach maklerskich, funduszach inwestycyjnych, bankach oraz doradztwie transakcyjnym. Studiował finanse na Universita Bocconi w Mediolanie oraz w Szkole Głównej Handlowej.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)