Aktualności
Życie akademickie
15 Marca
Opublikowano: 2023-03-15

Platforma GoTriple dla nauk humanistycznych i społecznych

Wielojęzyczna platforma dla nauk humanistycznych i społecznych, umożliwiająca dostęp do publikacji i danych badawczych, opisów projektów czy profili osobowych w różnych dyscyplinach HS, powstała w ramach projektu TRIPLE. W jej tworzeniu uczestniczył zespół Centrum Humanistyki Cyfrowej w Instytucie Badań Literackich PAN.

Od 2019 roku 22 partnerów z 15 krajów pracowało nad rozwojem wielojęzycznej platformy GoTriple, która obejmuje 11 języków (niemiecki, francuski, słoweński, ukraiński, hiszpański, portugalski, chorwacki, polski, angielski, włoski, grecki) i 27 dyscyplin z zakresu nauk społecznych i humanistycznych. Serwis jest częścią katalogu usług OPERAS. Dzięki  innowacyjnym funkcjonalnościom umożliwia zarówno odkrywanie treści, jak i nawiązywanie współpracy: system rekomendacji sugeruje publikacje, autorów i projekty na podstawie wcześniejszych zapytań, Trust Building System umożliwia użytkownikom łączenie się w społeczności, serwis naukowego crowdfundingu wspiera naukowców w rozwijaniu strategii komunikacyjnych i zdobywaniu wstępnego finansowania dla ich projektów. Za pośrednictwem Pundit – internetowego narzędzia do adnotacji, użytkownicy mogą umieszczać swoje notatki w publikacjach online i dzielić się nimi z innymi.  Osoby korzystające z serwisu mogą również badać i analizować wyniki wyszukiwania za pomocą dwóch opcji wizualizowania danych (Streamgraph i Knowledge Map).

Celem GoTriple jest wsparcie dla budowania sieci akademickich, rozwijanie społeczności ekspertów i popularyzowanie wyników badań w społeczeństwie. Po zarejestrowaniu się na platformie użytkownicy GoTriple mogą w swoim profilu zaprezentować specjalistyczną wiedzę, projekty, w które są zaangażowani, a także kontaktować się ze sobą poprzez zintegrowany czat.

W trakcie realizacji projektu powstały także: wielojęzyczny słownik oparty na Library of Congress Subject Headings (LCSH), który został stworzony specjalnie na potrzeby platformy, TRIPLE Training Toolkit, opracowania powstałe w ramach projektu oraz artykuły naukowe opublikowane przez członków konsorcjum.

Jednym z członków międzynarodowego konsorcjum OPERAS jest Instytut Badań Literackich PAN, który od 2017 roku uczestniczy w tworzeniu infrastruktury badawczej dla nauk HS. Misja OPERAS opiera się na koordynacji i łączeniu zasobów w Europie w celu efektywnego zaspokojenia potrzeb komunikacyjnych europejskich naukowców w dziedzinach HS.

MK, źródło: IBL PAN

Dyskusja (0 komentarzy)