Aktualności
Życie akademickie
21 Czerwca
Źródło: Adamed
Opublikowano: 2022-06-21

Po drodze do nauki – powstała Naukowa Mapa Polski

Jak działała maszyna szyfrująca Enigma? Jak wyglądały pierwsze komputery i konsole do gier? Gdzie znajduje się jedyny w Polsce czynny reaktor jądrowy, a gdzie znajdowała się pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej? To wszystko i o wiele więcej można zobaczyć, podróżując z Naukową Mapą Polski ADAMED SmartUP.

Wakacje spędzone w Polsce to świetna okazja, aby zejść z utartego szlaku i odkryć nietypowe miejsca, które z pewnością zainteresują miłośników nauki. To właśnie dla nich Fundacja Adamed, w ramach prowadzonego od 8 lat programu naukowego ADAMED SmartUP, przygotowała mapę, która pozwoli zaplanować nieszablonowe zwiedzanie Polski.

Na co dzień wspieramy rozwój młodych, zdolnych ludzi, których pasją jest nauka. Rozmowy z nimi zainspirowały nas do zebrania najciekawszych miejsc w Polsce, które rozbudzą zainteresowanie nauką w każdej osobie, niezależnie od wieku – mówi Martyna Strupczewska, kierowniczka programu ADAMED SmartUP i dodaje: – Obszar STEM, który stanowi sedno projektu ADAMED SmartUP, opiera się na bezpośrednim doświadczaniu nauki. Rozwój zachodzi w nim poprzez wykonywanie doświadczeń, eksperymentowanie, sprawdzanie, jak możemy wpływać na otaczający nas świat i jak on wpływa na nas. Wakacje to idealny czas, aby dostrzec naukę dookoła nas. Podróżując z Naukową Mapą Polski każdy może zostać odkrywcą.

Na mapie umieszczono i opisano 20 różnorodnych miejsc i obiektów związanych z nauką, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zaznaczono na niej m.in. centra nauki, w których odwiedzający mogą samodzielnie wykonywać eksperymenty. Są tam m.in. wrocławskie Hydropolis, Muzeum Wody w Koszalinie, Laboratorium Akustyki Technicznej w Krakowie, Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, Centrum Nauki Kopernik czy Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze.

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu odnajdą natomiast ścieżki piesze i rowerowe, które wiodą przez najciekawsze przyrodniczo tereny, m.in. Białowieski Park Narodowy, Rezerwat Jeziorka Kozie czy Rezerwat Przyrody „Obary”. Osobom znudzonym tradycyjnymi muzeami mapa wskaże punkty do zwiedzenia dawnych siedzib Neandertalczyków albo wciąż aktywnych kopalń. Z pewnością pamiątką z tych letnich wyjazdów będzie zdrowa dawka wiedzy. Mapę można znaleźć na https://adamedsmartup.pl/mapa-naukowa/. Dostępna jest także jej ukraińska wersja językowa.

Naukowa Mapa Polski to projekt otwarty, który będzie rozbudowywany w przyszłości o kolejne lokalizacje. Dlatego też na TikToku, Facebooku i Instagramie powstał hashtag #podrodzedonauki. Organizatorzy programu ADAMED SmartUP zachęcają wszystkich podróżników i młodych odkrywców, by w trakcie pobytu w ciekawych miejscach związanych z nauką oznaczali nim swoje wpisy w social mediach. Najciekawsze z nich trafią do Naukowej Mapy w jej kolejnych odsłonach.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)