Aktualności
Życie akademickie
20 Października
Źródło: zamowieniakompozytorskie.pl/
Opublikowano: 2017-10-20

Podwójnie uhonorowany

Międzynarodowy konkurs kompozytorski na skomponowanie opery Człowiek z Manufaktury, traktującej o Izraelu Poznańskim, zwanym łódzkim królem bawełny, został właśnie rozstrzygnięty.

Konkursowa rywalizacja rozpoczęła się od I etapu, do którego akces zgłosiło 40 kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA oraz Włoch. Decyzją jury, które na III etapie konkursu obradowało pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego w składzie: prof. dr hab. Urszula Kryger, Elżbieta Penderecka, Joanna Wnuk-Nazarowa, Vladimir Kiradjiev, Aleksander Laskowski oraz dr hab. Maciej Tworek, przyznano Grand Prix Rafałowi Janiakowi. Drugie miejsce przypadło Katarzynie Brochockiej.

Zdobywca głównej nagrody, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, otrzymał gratyfikację finansową w wysokości 45 tysięcy złotych, a jego pracę doceniła także operowa publiczność. Podczas finałowego koncertu, który miał miejsce w Teatrze Wielkim w Łodzi, odbyło się głosowanie widzów, którzy zdecydowali, że Nagroda Publiczności Operowej za najlepszą jej zdaniem kompozycję powędruje właśnie do rąk Rafała Janiaka.

Prapremierowy spektakl opery wystawiony będzie w listopadzie przyszłego roku, w 185. rocznicę urodzin Izraela Poznańskiego. Na maj 2019 roku zaplanowano z kolei premierę wersji plenerowej opery, która wystawiona zostanie na terenie łódzkiej Manufaktury.

az

(źródło: chopin.edu.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)