Aktualności
Opublikowano: 2017-03-17

Poezja w duecie z muzyką

Rok 2017 jest niezwykle owocny, jeśli idzie o wspomnienia związane z Bolesławem Leśmianem. Obchodzimy w tym czasie nie tylko 140. rocznicę jego urodzin i 80. rocznicę śmierci, ale także fetujemy stulecie pracy poety w Łodzi. To właśnie w mieście, portretowanym w Ziemi obiecanej przez Reymonta, Mikołaj Tabako i Bartosz Turzyński, zafascynowani dorobkiem artystycznym Leśmiana, postanowili uczcić w specjalny sposób pamięć twórcy wielu zbiorów wierszy. Tak narodziła się autorska idea obchodów Roku Leśmiana.

Powstały na kanwie entuzjazmu kreatorów rzeczonej koncepcji interdyscyplinarny projekt przywdział nazwę BOLEŚMIAN, a jego celem stała się powszechna edukacja teatralno-kulturalna, przybliżająca, przekazująca i odświeżająca dziedzictwo literackie Leśmiana. Realizowane przedsięwzięcie skierowane zostało przede wszystkim do dzieci i młodzieży w wieku 13+, ze szczególnym uwzględnieniem młodych ludzi niewidomych bądź słabo widzących. Wśród partnerów akcji znalazła się Akademia Muzyczna w Łodzi, której studenci i absolwenci wzięli udział w jednej z inicjatyw, nagrywając muzykę do wyreżyserowanego przez Bartosza Turzyńskiego słuchowiska stworzonego na podstawie Baśni o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze oraz baśni ze zbioru Klechdy polskie. Kompozytorem muzyki łączącej elementy różnych stylów, począwszy od muzyki filmowej poprzez funk i soul, na dubstepie skończywszy, był Mikołaj Tabako, a jej wykonawstwo powierzono związanemu z Akademią Muzyczną w Łodzi 16-osobowemu zespołowi wykorzystującemu w tym celu klasyczne instrumenty: kwintet smyczkowy, sekcję instrumentów dętych drewnianych i blaszanych, a także instrumenty perkusyjne.

Realizacja całego projektu BOLEŚMIAN obejmuje cykl wydarzeń zaplanowanych na okres od grudnia ubiegłego roku do listopada 2017 roku, a wśród towarzyszących przedsięwzięciu imprez znalazły się, prócz wspomnianego słuchowiska radiowego, także przeznaczone dla osób w wieku od 13 do 17 lat warsztaty: muzyczno-instrumentalny i taneczno-ruchowy, oba prowadzone zgodnie z didaskaliami stanowiącymi treść dramatu mimicznego Pierrot i Colombina. Organizatorzy przewidzieli ponadto warsztat sensoryczny dla osób niewidomych i słabo widzących, wieczór Leśmianowskich erotyków, czytanie performatywne baśni ze zbioru Klechdy polskie z udziałem aktorów Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz zaproszonych muzyków i reżyserów, a także widowisko teatralne będąc rozwinięciem formy słuchowiska radiowego.

az

(źródło: amuz.lodz.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)