Aktualności
Życie akademickie
14 Sierpnia
Źródło: archiwum Muzeum Narodowe w Warszawie
Opublikowano: 2023-08-14

Pokolenie odkrywców – pokazy filmowe w Muzeum Narodowym w Warszawie

Przez najbliższy miesiąc w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można obejrzeć filmy, których bohaterami są wybitni polscy naukowcy związani z badaniami archeologicznymi Uniwersytetu Warszawskiego. Po seansach zaplanowano rozmowy, podczas których archeolodzy opowiedzą o prowadzonych przez siebie badaniach.

Cykl filmów jest częścią projektu „Od Faras do… O wykopaliskach i nie tylko – rozmowy z archeologami (i jednym architektem)”, który powstał z inicjatywy prof. Tomasza Derdy, przewodniczącego Rady Naukowej Dyscypliny Archeologia na Uniwersytecie Warszawskim. Przedsięwzięcie, które współorganizują: Wydział Archeologii UW oraz Centrum Współpracy i Dialogu UW, ma na celu upowszechnienie dorobku polskich badaczy, którzy poprzez swoje badania naukowe wnieśli ogromny wkład w rozwój wiedzy na temat archeologii i historii starożytnego świata.

W ramach cyklu przewidziano pokazy pięciu filmów. Każdy z nich poświęcony jest jednemu uczonemu, który podczas moderowanej rozmowy towarzyszącej seansowi opowie o kulisach swojej pracy i dokonanych odkryciach. Bohaterami filmów są badacze związani z Uniwersytetem Warszawskim oraz uczniowie prof. Kazimierza Michałowskiego (1901–1981), ojca polskiej archeologii śródziemnomorskiej, wieloletniego pracownika UW i Muzeum Narodowego w Warszawie. W pierwszym, który wyświetlono 11 sierpnia, wystąpił prof. Karol Myśliwiec, archeolog, egiptolog, przez ponad trzy dekady kierownik Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk. Bohaterami kolejnych seansów będą: prof. Włodzimierz Godlewski, prof. Michał Gawlikowski, prof. Stefan Jakobielski, dr Wojciech Kołątaj.

Pokazy zaplanowano w dniach:

  • 18 sierpnia, godz. 18:00
  • 25 sierpnia, godz. 18:00
  • 8 września, godz. 18:00
  • 15 września, godz. 18:30

Filmy będą wyświetlane w Kinie MUZ w Muzeum Narodowym w Warszawie (Aleje Jerozolimskie 3, piętro -1). Wstęp jest bezpłatny.

Cykl pokazów wspiera Muzeum Narodowe w Warszawie, które przechowuje zbiory pozyskane dzięki działalności naukowej prof. Kazimierza Michałowskiego. Ich bogatą reprezentację można zobaczyć na dwóch wystawach stałych: w Galerii Sztuki Starożytnej i Galerii Faras.

MK, źródło: UW

Niezakłócone warstwy – rozmowa z prof. Karolem Myśliwcem (FA 12/2016)

Dyskusja (0 komentarzy)