Aktualności
Życie akademickie
29 Października
Źródło: archiwum prywatne
Opublikowano: 2020-10-29

Polak wiceprzewodniczącym ESU

Jakub Grodecki, ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej ds. studenckich, został wybrany na wiceprezydenta Europejskiej Unii Studentów (European Students’ Union, ESU). Wybory odbyły się online podczas 79. Board Meeting.

ESU działa od 1982 roku. Zrzesza 46 stowarzyszeń studenckich z 40 krajów. Celem ESU jest reprezentowanie i promowanie edukacyjnych, społecznych, gospodarczych i kulturalnych interesów studentów na poziomie europejskim w stosunku do wszystkich właściwych organów, w szczególności Unii Europejskiej, Grupy Wdrożeniowej (ciało zajmujące się reformami związanymi z procesem bolońskim), Rady Europy i UNESCO. Poprzez swoich członków ESU reprezentuje ponad 20 milionów studentów w Europie. W historii ESU na czele organizacji stało dwoje Polaków: Agnieszka Socha w kadencji 1997/1998 oraz Adam Gajek w kadencji 2018/2019. W środę, 29 października, wybrano nowe władze organizacji na półroczną kadencję od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 roku.

Wiceprzewodniczącym organizacji został Jakub Grodecki, dotychczas członek siedmioosobowego Komitetu Wykonawczego ESU, absolwent studiów inżynierskich na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jest ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej ds. studenckich oraz były pełnomocnik Parlamentu Studentów RP ds. współpracy międzynarodowej i internacjonalizacji szkolnictwa wyższego. Uczestniczył w obradach Europejskiej Unii Studentów jako delegat PSRP. W latach 2017–2018 zasiadał w Radzie Studentów PSRP, a jednocześnie reprezentował Parlament na arenie europejskiej. Uczestnik wielu konferencji krajowych i międzynarodowych dotyczących systemu edukacji, jakości kształcenia i mobilności studentów w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego. Poza działalnością w sektorze edukacyjnym w kręgu jego zainteresowań znajdują się m.in  społeczna odpowiedzialność biznesu, gospodarka o obiegu zamkniętym i handel zagraniczny.

Drugim, obok Polaka, wiceprezydentem ESU została Brytyjka Zamzam Ibrahim. Na czele organizacji stanie Martina Darmanin z Malty.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)