Aktualności
Życie akademickie
25 Kwietnia
Źródło: KPRM
Opublikowano: 2017-04-25

Politechnika Bialostocka na targach w Hanowerze

Łazik marsjański zbudowany przez studentów Politechniki Białostockiej i robot edukacyjny Photon stworzony przez absolwentów PB prezentują się na tegorocznych targach Hannover Messe 2017. To największa na świecie tego typu impreza sektora przemysłu, a Polska w tym roku jest krajem partnerskim targów.

Od 24 do 28 kwietnia w Hanowerze wystawia się około 200 polskich firm. Stworzone zostało specjalne stoisko narodowe o powierzchni około 1200 metrów kwadratowych. 24 kwietnia zostało oficjalnie otwarte przez premier Polski Beatę Szydło i kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

Podczas otwarcia prezentował się Photon – robot edukacyjny, który zbudowali studenci i pracownicy Politechniki Białostockiej. Photon zwyciężył w krajowym finale prestiżowego konkursu firmy Microsoft – Imagine Cup. To robot, który pomaga dzieciom rozwijać umiejętność logicznego myślenia, odkrywać nowe technologie i stawiać pierwsze kroki w świecie programowania. Aby móc wejść z Photonem na rynek, jego twórcy założyli firmę Photon Entertainment.

– Na początku kwietnia przedstawiciele firmy podpisali umowę z kielecką wydawniczą Grupą MAC. Dzięki temu wkrótce powstanie wzbogacona wersja edukacyjna robota, którego będzie można wykorzystać podczas lekcji w szkołach. Do Hannoveru Photon pojechał na zaproszenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – powiedział prezes Photon Entertainment Marcin Joka.

Natomiast na zaproszenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na targach prezentuje się RED – łazik marsjański zbudowany przez studentów z Koła Naukowego Robotyków PB. Ministerstwo postanowiło pokazać część projektów, które otrzymały wsparcie finansowe w ramach programu „Najlepsi z Najlepszych!”. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin otwierał wczoraj na targach polskie stoisko technologiczne SciTechPoland. – Łazik cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno osób zwiedzających, innych wystawców, jak i pozostałych zespołów wystawiających swoje konstrukcje obok nas  – relacjonuje Paweł Turycz – student Wydziału Mechanicznego. Drużyna konstruktorów łazików #next reprezentowana przez Pawła oraz Łukasza Mierzejewskiego i Krzysztofa Zalewskiego będzie na targach Hannover Messe do dzisiaj (wtorek), do godziny 18.00.

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)