Aktualności
Życie akademickie
26 Września
Fot. Piotr Awramiuk
Opublikowano: 2022-09-26

Politechnika Białostocka odnowiła odrzutowiec LIM-5

Oryginalny odrzutowiec myśliwski LIM-5 wyprodukowany w 1957 roku w Mielcu przyciąga wzrok zwiedzających Park Militarny Muzeum Wojska w Białymstoku. Za jego odnowienie odpowiadali pracownicy Politechniki Białostockiej. 

Polski samolot myśliwski LIM-5 (skrót od licencyjny myśliwiec) o numerze 1C-0504 jest kopią radzieckiego samolotu MIG-17F wyprodukowaną na licencji w 1957 roku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego Mielec. Według numeru jest to czwarty samolot z piątej serii produkcyjnej. Muzeum Wojska w Białymstoku przez kilkadziesiąt lat czekało na godne wyeksponowanie zabytku polskiej techniki militarnej. W lutym zawarto umowę o współpracy z Politechniką Białostocką. W jej ramach interdyscyplinarny zespół pracowników opracował koncepcję odnowienia maszyny, która dosłownie wrosła w ziemię na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Najpierw ją rozmontowaliśmy, po czym została przewieziona na Wydział Mechaniczny, gdzie poddaliśmy ją gruntownej renowacji powłoki lakierniczej. Powłoki samolotu wzmocniliśmy od wewnątrz, a jednocześnie zdemontowaliśmy silnik, który jest wyeksponowany na oddzielnym standzie w hali Parku Militarnego Muzeum Wojska w Białymstoku – tłumaczy dr hab. inż. Jarosław Szusta, prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej.

Kolejny zespół zajął się widowiskowym wyeksponowaniem zabytku techniki militarnej.

Pracownicy Wydziału Architektury razem z naukowcami z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku opracowali koncepcję, a następnie projekt szczegółowy wraz z posadowieniem tej konstrukcji tak, żeby zwiedzający Park Militarny mieli wrażenie, iż samolot startuje. To było nie lada wyzwanie inżynieryjno-techniczne, by nie uszkodzić dość cennego obiektu muzealnego – zauważa prof. Szusta.

Kiedy LIM-5 trafił do Hali Maszyn Wydziału Mechanicznego był w opłakanym stanie po ponad trzech dekadach spędzonych na świeżym powietrzu. W pierwszej kolejności uzupełniono braki w poszyciu. Wydziałowi fachowcy zajęli się częścią mechaniczną, poszyciem, wraz ze studentami modelowali wydruki 3D brakujących elementów. Tak między innymi został uzupełniony peryskop umieszczony u szczytu idealnie odświeżonej oryginalnej owiewki kabiny pilota. Dzięki wiedzy specjalistów z PB powstały też brakujące elementy światełek bocznych, obrysowych czy montowanego w maszynie radaru.

Użyliśmy parku maszynowego Politechniki Białostockiej, aby przywrócić temu obiektowi muzealnemu pełny blask oryginału. Odrzutowiec był w opłakanym stanie, brakowało wielu elementów. Wykorzystując nowoczesne technologie, czyli druk 3D, cięcie laserowe, cięcie plazmą dokonaliśmy rekonstrukcji brakujących elementów – relacjonuje prof. Szusta.

Odnawiany przez Politechnikę Białostocką odrzutowiec przez rok służył w Słupsku, od 1958 roku stacjonował w Malborku, a od 1973 roku był na stanie 58. lotniczego pułku szkoleniowo-bojowego w Dęblinie. Od 1980 roku LIM-5 latał w 38. lotniczym pułku szkoleniowo-bojowym w Modlinie. Swoją służbę zakończył w 1989 roku w Białej Podlaskiej, po czym trafił do zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku. Samolot jest uzbrojony w działko 37 mm Nudelman N 37 oraz dwa działka 23 mm Nudelman-Richter.

To nie pierwszy przykład współpracy Politechniki Białostockiej z Muzeum Wojska w Białymstoku. Dzięki współpracy z Wydziałem Architektury PB placówka zdobyła Sybillę, czyli muzealnego Oskara w 2013 roku za projekt społeczno-kulturalny „Wyrwa w pamięci”, poświęcony deportacjom na Sybir.  To było najciekawsze wydarzenie muzealne 2013 roku w kategorii „Przedsięwzięcie o tematyce martyrologicznej”. Jego elementami były mural, który powstał na ścianie magazynu nr 5 przy ul. Węglowej, w miejscu Muzeum Pamięci Sybiru, wielkoformatowe wlepki przedstawiające Sybiraków na Węglowej oraz w przestrzeni miasta, imponujący mapping przygotowany przez Naukowe Koło Filmowe „Filmovi” z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, który miał swoją premierę na budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej.

źródło: PB

 

Dyskusja (0 komentarzy)