Aktualności
Życie akademickie
12 Stycznia
Źródło: www.tu.koszalin.pl
Opublikowano: 2023-01-12

Politechnika Koszalińska tworzy nowoczesne pracownie dla studentów z niepełnosprawnością

Jeszcze w tym miesiącu na Politechnice Koszalińskiej zostanie uruchomiona sala szkoleniowa dla osób z niepełnosprawnością. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu studenci będą obsługiwać urządzenia za pomocą gestów i głosu.

To pierwsza z dwóch takich pracowni, która powstaje na uczelni. Została zlokalizowana w kampusie Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Śniadeckich, w miejscu wolnym od barier architektonicznych. Jej uruchomienie jest odpowiedzią na specjalne potrzeby studentów. Będą w niej przeprowadzane szkolenia z kompetencji miękkich, niezbędnych na rynku pracy. Obecnie trwa konfigurowanie sprzętu. Pierwsze zajęcia odbędą się jeszcze w tym miesiącu.

Sala została wyposażona w najnowocześniejsze komputery dostosowane do potrzeb studentów z niepełnosprawnością. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu studenci będą obsługiwać urządzenia za pomocą gestów, sterować nimi za pomocą głosu i dyktować teksty zamiast ich wpisywania – tłumaczy dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK, prorektor ds. studenckich.

Dodatkowo w sali umieszczono biurka regulowane elektrycznie, mające możliwość zmiany wysokości, co w dużym stopniu ułatwia dostęp do nauki osobom z indywidualnymi potrzebami. W sumie przygotowano 14 stanowisk. Pomieszczenie zostało także wyposażone w 85-calowy telewizor.

Politechnika Koszalińska będzie miała dwie tego typu sale. Kolejna ma być zlokalizowana w kampusie przy ulicy Kwiatkowskiego. Obie będą koordynowane przez uczelniane Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością. Fundusze na ich utworzenie pochodzą z ministerialnej dotacji na zadania związane z zapewnieniem osobom z niepełnosprawnością warunków do pełnego udziału w procesie przyjmowania na studia, do szkół doktorskich, kształceniu na studiach i w szkołach doktorskich lub prowadzeniu działalności naukowej.

MK, źródło: PK

Dyskusja (0 komentarzy)