Aktualności
Życie akademickie
18 Listopada
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-11-18

Politechnika Łódzka rozwija program cyfrowej transformacji

Politechnika Łódzka we współpracy z HackerU będzie edukować światowej klasy ekspertów chmurowych. Cloud Computing to pierwszy tego typu kompleksowy programem kształcenia na polskim rynku. 

Umowę o współpracy z HackerU, globalnym liderem w zakresie technologii EdTech, podpisał 18 listopada prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej. Porozumienie zakłada uruchomienie programu szkoleniowego z zakresu Cloud Computing. Będzie to pierwszy tego typu kompleksowy program kształcenia na polskim rynku.

Jesteśmy uczelnią, w której szeroko pojęte technologie informatyczne są jednym z wiodących nurtów w zakresie kształcenia i nauki, a także praktycznych działań we współpracy z firmami. Doskonale zdajemy sobie sprawę, w jaki sposób najnowsze technologie determinują rozwój i przyszłość, naszą osobistą i globalną. Doceniając rolę edukacji, chcemy być liderem w dostępie do szkoleń odpowiadających na pilne potrzeby gospodarki. Takie możliwości, szczególnie w zakresie cyfryzacji, otwiera umowa podpisana z firmą HackerU – podkreśla rektor PŁ.

Polskie firmy i instytucje wdrażają chmurę na 1,5‐krotnie niższym poziomie niż średnia w Europie Środkowo‐Wschodniej. Z chmur korzystamy głównie w aplikacjach biurowych i oprogramowaniach do współpracy typu CRM. Najczęściej – w firmach w sektorze teleinformatyki (64%) i mediów (46%). Najrzadziej – w hotelarstwie i gastronomii (15%), budownictwie (17%) i handlu (20%). Tymczasem już w opublikowanym właśnie raporcie Chmura 2030. Jak wykorzystać jej potencjał i przyspieszyć wzrost w Polsce czytamy, iż upowszechnienie chmury w polskich firmach i instytucjach publicznych może przynieść dodatkowe 4% PKB w roku 2030, czyli 121 mld złotych rocznie. By to osiągnąć, potrzeba ponaddwukrotnego zwiększenia tempa wdrożenia technologii chmurowych.

Aby rzeczywiście dostosować się do zmian, które niesie za sobą transformacja cyfrowa i odnieść sukces jako kraj, o odpowiednią edukację powinniśmy zadbać już teraz. Deficyt odpowiednio wykwalifikowanych pracowników to jedne z największych wyzwań, przed jakimi stoją firmy chcące wdrożyć rozwiązania chmurowe. Wspólnie z Politechniką Łódzką chcemy kształcić specjalistów zgodnie z potrzebami zmieniającego się rynku pracy – komentuje Marek Gajewski, prezes HackerU Polska.

Program szkoleniowy organizowany w ramach współpracy Politechniki Łódzkiej i HackerU będzie prowadzony zdalnie, a od przyszłych uczestników nie będzie wymagać się wcześniejszego doświadczenia w branży IT, ani ukończonych studiów. Zapisy ruszą już na początku nowego roku.

HackerU (ThriveDX) to globalny lider wśród instytutów szkoleniowych w dziedzinie EdTech i cyfrowej transformacji, współpracujący z najbardziej rozpoznawalnymi uczelniami na świecie.  Misją HackerU jest zniwelowanie luki cyfrowej i zwiększenie umiejętności cyfrowych społeczeństwa. Wywodząca się z Izraela firma działa w Polsce od 2020 roku.

MK, źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)