Aktualności
Życie akademickie
08 Grudnia
Źródło: Grupa Cantoni
Opublikowano: 2021-12-08

Politechnika Łódzka wesprze producenta maszyn elektrycznych

Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym będą prowadzone prace dotyczące m.in. kolei dużych prędkości, powstanie na terenie Politechniki Łódzkiej. To efekt nawiązania współpracy z Zakładem Maszyn Elektrycznych  EMIT SA wchodzącym w skład Grupy Cantoni.

Porozumienie o współpracy zostało podpisane przez rektora Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztofa Jóźwika i prezesa Zarządu firmy Włodzimierza Kęsickiego. To unikatowa inicjatywa w skali kraju. Dzięki Centrum firma ZME EMIT zyska dodatkowy impuls rozwojowy pozwalający na skuteczne rywalizowanie na konkurencyjnym międzynarodowym rynku urządzeń elektrycznych, w tym nowoczesnych energooszczędnych maszyn elektrycznych. W ich projektowaniu, a także w procesie doskonalenia i rozwoju produktów, będą wspierać firmę pracownicy Politechniki Łódzkiej.

Współpraca uczelni z globalnym partnerem przemysłowym otwiera możliwość realizowania specjalnie dedykowanych grantów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju czy programów unijnych. Partnerzy rozmawiają miedzy innymi o pomysłach związanych z koleją dużych prędkości. Prace wdrożeniowe prowadzone w Centrum będą głównie dotyczyć obszarów badań prowadzonych przez naukowców z trzech jednostek Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki: Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych, Instytutu Automatyki oraz Instytutu Energetyki, a także z Instytutu Maszyn Przepływowych z Wydziału Mechanicznego.

Współpraca przyniesie też korzyści studentom, którzy na wybranych kierunkach będą mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi technologiami i produktami firmy w ramach praktyk oraz projektów i prac dyplomowych. Zależy nam także na realizacji doktoratów wdrożeniowych – zapowiada rektor PŁ.

Powołanie Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy ZME EMIT SA odbywa się w porozumieniu i za zgodą jej właściciela – Grupą Cantoni, która ma 70 proc. udziału w polskim rynku silników elektrycznych. Grupa ta jest jednym z największych w Europie producentów maszyn elektrycznych i zaawansowanych technologicznie napędów stosowanych we wszystkich segmentach przemysłu. Działając poprzez sieć dystrybutorów i partnerów handlowych jej silniki pracują w ponad 40 krajach na pięciu kontynentach.

MK, źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)