Aktualności
Życie akademickie
10 Czerwca
Źródło: www.w.po.opole.pl
Opublikowano: 2022-06-10

Politechnika Opolska rozpoczyna współpracę z elitarną jednostką

Wsparcie przy ofercie kształcenia, współpraca przy badaniach naukowych oraz konsultacje specjalistyczne dla żołnierzy – to główne punkty umowy, jaką Politechnika Opolska podpisała z Jednostką Wojskową Komandosów z Lublińca, elitarną jednostką Wojsk Specjalnych.

JWK w Lublińcu to najstarsza jednostka wojskowa polskich komandosów. Żołnierze w niej służący to najlepsi z najlepszych, biorą udział w operacjach specjalnych w układzie narodowym, sojuszniczym i koalicyjnym realizując cele o znaczeniu operacyjnym i strategicznym w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Uczestniczą m.in. w rozpoznaniu specjalnym, akcjach bezpośrednich, wsparciu militarnym czy działaniu niekonwencjonalnym. Żołnierze jednostki brali udział w operacjach wojskowych Polskiego Kontyngentu Wojskowego m.in. w Afganistanie, Iraku, Macedonii, Pakistanie, Syrii, Czadzie, Kongo.

Bardzo się cieszę z podpisanej umowy, ponieważ przede wszystkim jest to dla nas wsparcie przy przygotowywanym kierunku sport i bezpieczeństwo. To dla nas bardzo ważna rzecz, zwłaszcza, że wielu żołnierzy służących w Lublińcu to nasi absolwenci– podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. – Na naszej uczelni prężnie działa Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. W przypadku komandosów obciążenie fizyczne jest bardzo duże, dlatego będą mogli skorzystać z konsultacji naszych specjalistów – dodaje rektor.

Żołnierze mogą skorzystać z konsultacji w  laboratoriach Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, będą także trenować swoje umiejętności w obiektach uczelni oraz organizować dla kadry i studentów politechniki szkolenia, a także współpracować z naukowcami PO w ramach badań naukowych.

Nasza służba jest dość specyficzna, prowadzimy szkolenia górskie, spadochronowe, kontuzji jest bardzo dużo. Myślę, że konsultacje to idealny sposób, żeby sprawdzić naszych żołnierzy. Chcą oni się także rozwijać, kształcić. Nowy kierunek – sport i bezpieczeństwo – pozwoli na rozwój w nowych specjalnościach, a następnie na zasilenie szeregów wojska polskiego – zauważa płk Wojciech Danisiewicz, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.

Anna Kułynycz, źródło: PO

Dyskusja (0 komentarzy)