Aktualności
Życie akademickie
29 Listopada
Źródło: Politechnika Rzeszowska
Opublikowano: 2022-11-29

Politechnika Rzeszowska uwieczniła swojego patrona na muralu

Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej i pionier przemysłu naftowego w Europie, został bohaterem muralu zdobiącego ścianę jednego z budynków Politechniki Rzeszowskiej. W ten sposób uczelnia uhonorowała swojego patrona w ramach obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza.

Wybór miejsca na mural nie był przypadkowy. Wizerunek polskiego przedsiębiorcy, założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, rewolucjonisty i działacza niepodległościowego, zdobi ścianę jednego z budynków Politechniki Rzeszowskiej, która w 1974 roku przyjęła za patrona Ignacego Łukasiewicza. Uroczystej prezentacji muralu dokonał rektor prof. Piotr Koszelnik.

Do tej kolekcji rzeszowskich murali dochodzi dziś kolejny poświęcony wybitnemu człowiekowi, który zapisał się na trwałe nie tylko w historii stolicy województwa podkarpackiego, regionu, ale też Polski. Uhonorowanie Ignacego Łukasiewicza, wspaniałego wynalazcy i patrona naszej uczelni wpisuje się w obchody Roku Ignacego Łukasiewicza oraz w ideę kultywowania wcielania w życie humanistycznych treści głoszonych i realizowanych przez tego wybitnego człowieka – podkreślił rektor.

Mural znajduje się na północno-wschodniej ścianie budynku J Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Podkarpackiej 1. Jego powierzchnia to ok. 170 mkw, a wysokość ściany wynosi ok. 12 m. Na ścianie zamontowano 7 lamp LED. Jedna z nich jest umieszczona na promieniu światła lampy Ignacego Łukasiewicza i została wykonywana na specjalne zamówienie. Oświetlenie włącza się za pomocą zamontowanego zegara astronomicznego. Na oknach zostały zamontowane siatki, które przepuszczają światło do wnętrza budynku, tworząc jednolitą powierzchnię muralu na zewnątrz budynku. Mural jest w całości pokryty lakierem poliuretanowym, czyli tzw. farbą antygraffiti.

Mural został sfinansowany z pieniędzy pozyskanych w ramach konkursu na projekt grantowy „Rozgrzewamy Polskie Serca”, który ogłosiła Fundacja PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza. Projekty musiały być związane z postacią Ignacego Łukasiewicza lub jego życiem i wynalazkami, a podejmowane inicjatywy miały budować kapitał społeczny. Przykładami takich inicjatyw mogły być: wydarzenia kulturalne, sztuka i spektakle, nauka, edukacja i oświata, upamiętnianie wydarzeń i miejsc historycznych oraz renowacja miejsc pamięci. Projekty mogły otrzymać dofinansowanie w dwóch kategoriach: mały grant – od 5 tys. zł do 50 tys. zł i duży grant – od 50 tys. zł do 100 tys. zł, a wymogiem projektowym była realizacja projektu do końca 2022 r. Politechnika Rzeszowska aplikowała o duży grant i znalazła się wśród czterech podmiotów z całego kraju, które dostały dofinansowanie. Ponadto 29 podmiotów z całej Polski dostało „mały grant”.

W marcu 2022 r. Politechnika Rzeszowska ogłosiła konkurs artystyczny na projekt muralu. Jego celem było poznanie pomysłów społeczności akademickiej i osób spoza uczelni. Zgłoszono 39 projektów. Komisja konkursowa przyznała nagrodę główną i dwa wyróżnienia. Zwycięzcą konkursu został Przemysław Śliwka. Wyróżniono prace dr inż. arch. Joanny Dudek i Adrianny Kuśtek.

Liderami projektu i wykonania muralu byli głównie: Karol Zegar, Przemysław Biedka i Piotr Gromek. Prace zakończono 15 listopada 2022 r.

źródło: PRz

Dyskusja (0 komentarzy)