Aktualności
Życie akademickie
02 Września
Źródło: Politechnika Śląska
Opublikowano: 2022-09-02

Politechnika Śląska ma nowy samolot szkoleniowy

Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej wzbogacił się o nowy dwusilnikowy samolot Tecnam. Warta ponad 3 mln zł maszyna będzie wykorzystywana w szkoleniu studentów nawigacji powietrznej oraz mechaniki i eksploatacji lotniczej.

Politechnika Śląska jest jedną z pięciu uczelni w kraju kształcących w specjalnościach nawigacja powietrzna oraz mechanika i eksploatacja lotnicza.

Szkolimy pilotów do poziomu licencji liniowej ATPL, natomiast mechaników do poziomu licencji B1.1 – samoloty turbinowe. Zarówno jedna, jak i druga licencja są dzisiaj bardzo poszukiwane na rynku pracy. Potrzebni są zarówno zawodowi piloci liniowi, jak i mechanicy lotniczy – przyznaje dr hab. inż. Jarosław Kozuba, prof. PŚ, dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej na Politechnice Śląskiej.

Uczelnia stale rozbudowuje bazę dydaktyczną do szkolenia pilotów i mechaników. Flota wzbogaciła się właśnie o kolejny statek powietrzny – dwusilnikowy samolot Tecnam, który będzie przeznaczony do zaawansowanego szkolenia pilotów. Jest on wyposażony w pełną awionikę do lotów, również w trudnych warunkach. Dzięki nowej maszynie zwiększą się możliwości szkoleniowe ośrodka.

Do tej pory uczelnia mogła samodzielnie realizować około 60 procent szkoleń, pozyskanie tego samolotu zwiększy naszą samodzielność szkoleniową – dodaje prof. Kozuba.

Tecnam P2006T to włoski,  lekki samolot turystyczny i szkolny, opracowany przez spółkę Tecnam. Dotychczas Politechnika Śląska dysponowała samolotami jednosilnikowymi AT3. Nowy nabytek jest samolotem dwusilnikowym. To czteromiejscowy górnopłat zaprojektowany z myślą o szkoleniach na samoloty wielosilnikowe. Prototyp oblatano w 2007 roku, a produkcja seryjna trwa od 2010 roku.

W trakcie szkolenia lotniczego konieczne jest posiadanie uprawnień na samoloty wielosilnikowe i ta maszyna będzie służyła do takich właśnie szkoleń. Również jej wyposażenie będzie pozwalało na wykonywanie lotów według wskazań przyrządów, co jest bezpośrednim przygotowaniem do pracy w liniach lotniczych – mówi Katarzyna Brzeska, absolwentka nawigacji powietrznej na PŚ.

Nowy samolot przyleciał do ośrodka lotniczego Politechniki Śląskiej z Łodzi. Za sterami maszyny siedziała instruktor Zuzanna Dobrowolska.

Studenci będą mieli teraz możliwość nauczenia się pilotowania samolotu dwusilnikowego, robienia podejść „na instrumentach” na lotnisko, takie jak Łódź czy Katowice. Będą mogli przygotować się do latania w liniach lotniczych bądź na mniejszych lotach biznesowych – wyjaśnia Dobrowolska.

Politechnika Śląska posiada już 4 samoloty szkoleniowe, a w planach są kolejne zakupy. Koszt nabycia Tecnam P2006T to około 3,5 mln zł. Jego zakup w całości sfinansowano ze środków uczelni.

Jadwiga Witek, źródło: PŚ

Dyskusja (0 komentarzy)