Aktualności
Życie akademickie
30 Lipca
Źródło: www.uwm.edu.pl
Opublikowano: 2021-07-30

Politolog z UWM we władzach IPSA

Prof. dr hab. Arkadiusz Żukowski, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, został ponownie wybrany na członka Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Towarzystwa Politologicznego. Będzie to już jego druga kadencja.

Wybory władz International Political Science Association (IPSA) na kadencję 2021–2023 odbyły się podczas XXVI Światowego Kongresu organizacji (26th World Congress of Political Science) w Lizbonie. Z powodu pandemii COVID-19 wydarzenie zorganizowano w trybie zdalnym. Zgromadziło blisko 3 tys. politologów z ponad 90 państw. Tematem wiodącym był „New Nationalisms in an Open World”.

W wyniku wyborów nowym prezydentem IPSA została prof. Dianne Pinderhughes z University of Notre Dame (USA), a prezydentem-elektem – prof. Pablo Oñate z University of Valencia (Hiszpania). Do 16-osobowego Komitetu Wykonawczego IPSA wybrano prof. Arkadiusza Żukowskiego, dyrektora Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W gremium tym, gdzie jest jedynym przedstawicielem Polski, zasiada od 2018 roku.

To docenienie polskiej politologii i aktywności Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych na arenie międzynarodowej. Wybór do władz IPSA jest coraz trudniejszy, nie tylko w związku z coraz liczniejszą reprezentacją w Radzie IPSA nowych członków-państw, ale także z powodu prowadzonej w IPSA polityki reprezentacji geograficznej oraz preferencji dla przedstawicieli Globalnego Południa – komentuje prof. Żukowski, pełniący już drugą kadencję funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych.

Międzynarodowe Towarzystwo Politologiczne powstało w 1949 roku. Jest jedynym światowym towarzystwem naukowym skupiającym politologów, a instytucjonalnie członkami są przede wszystkim krajowe, a także regionalne towarzystwa nauk politycznych (np. nordyckie, latynoamerykańskie czy afrykańskie). IPSA tworzy globalną sieć naukową politologów z całego świata.

źródło: UWM

Dyskusja (0 komentarzy)