Wybory władz International Political Science Association (IPSA) na kadencję 2021–2023 odbyły się podczas XXVI Światowego Kongresu organizacji (26th World Congress of Political Science) w Lizbonie. Z powodu pandemii COVID-19 wydarzenie zorganizowano w trybie zdalnym. Zgromadziło blisko 3 tys. politologów z ponad 90 państw. Tematem wiodącym był „New Nationalisms in an Open World”.
W wyniku wyborów nowym prezydentem IPSA została prof. Dianne Pinderhughes z University of Notre Dame (USA), a prezydentem-elektem – prof. Pablo Oñate z University of Valencia (Hiszpania). Do 16-osobowego Komitetu Wykonawczego IPSA wybrano prof. Arkadiusza Żukowskiego, dyrektora Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W gremium tym, gdzie jest jedynym przedstawicielem Polski, zasiada od 2018 roku.
To docenienie polskiej politologii i aktywności Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych na arenie międzynarodowej. Wybór do władz IPSA jest coraz trudniejszy, nie tylko w związku z coraz liczniejszą reprezentacją w Radzie IPSA nowych członków-państw, ale także z powodu prowadzonej w IPSA polityki reprezentacji geograficznej oraz preferencji dla przedstawicieli Globalnego Południa – komentuje prof. Żukowski, pełniący już drugą kadencję funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych.
Międzynarodowe Towarzystwo Politologiczne powstało w 1949 roku. Jest jedynym światowym towarzystwem naukowym skupiającym politologów, a instytucjonalnie członkami są przede wszystkim krajowe, a także regionalne towarzystwa nauk politycznych (np. nordyckie, latynoamerykańskie czy afrykańskie). IPSA tworzy globalną sieć naukową politologów z całego świata.
źródło: UWM