W tym roku po raz pierwszy odbył się konkurs „Położna Przyszłości – Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy”. Jego celem jest promocja zawodu położnej. Konkurs skierowany jest do studentów III roku studiów I stopnia kierunku położnictwo. Mogli w nim wystartować wszyscy chętni – czy może raczej chętne, bo to sfeminizowana specjalność – z 13 polskich uczelni medycznych.
Udział w konkursie jest okazją do powtórki materiału przed egzaminem dyplomowym i sprawdzenia swojej wiedzy w skali ogólnokrajowej. Pierwszy etap konkursu – test – odbył się 27 marca na wszystkich uczelniach jednocześnie. Drugi, egzamin praktyczny, 24 kwietnia w Szpitalu Specjalistycznym św. Zofii w Warszawie. Wśród zadań znalazły się m.in.: wywiad z pacjentką, przeprowadzenie tzw. badania KTG oraz symulowane zadanie z fantomem noworodka. Zakres materiału do egzaminu obejmował 5 bloków tematycznych oraz 14 obowiązkowych lektur.
W celu zapewnienia konkursowi wysokiego poziomu merytorycznego wśród członków Kapituły są przedstawiciele m.in.: Polskiego Towarzystwa Położnych, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych i Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie, który jest prekursorem autonomii zawodu położnej w Polsce i interesującym miejscem pracy dla położnych, dlatego też staż w nim jest główną nagrodą. Organizatorem i inicjatorem konkursu jest Akademia Malucha Alantan – program społeczno-edukacyjny o charakterze non-profit, mający na celu propagowanie bezpiecznego i zdrowego trybu życia dzieci i rodziców.
Pierwszą laureatką i zdobywczynią I miejsca w konkursie Położna Przyszłości została Monika Małgorzata Jańska z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Nagrodą jest miesięczny staż w Szpitalu Specjalistycznym Św. Zofii w Warszawie.
II miejsce zajęła Natalia Elżbieta Skupińska z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a III lokatę – Kinga Aleksandra Gajewska z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Nagrodą za II i III miejsce jest 12-godzinny staż w Szpitalu św. Zofii w Warszawie.
Finalistkami zostały: Katarzyna Teresa Janecko z Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu oraz Maria Teresa Sztafińska ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
JK
(źródło: Położna Przyszłości– Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy)