Aktualności
Życie akademickie
07 Marca
Opublikowano: 2018-03-07

Polska firma zwalczy plagiaty prac doktorskich na Ukrainie

Oprogramowanie firmy Plagiat.pl będzie mogło być wykorzystywane przez wszystkie szkoły wyższe na Ukrainie, by zwalczać zjawisko plagiatowania. Tak zakłada memorandum, które zawarli w Kijowie Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy oraz Plagiat.pl. Na jego mocy, ukraińskie uczelnie będą miały za darmo dostęp do polskiego systemu antyplagiatowego pozwalający na sprawdzanie wszystkich prac doktorskich.

Dzięki memorandum szkoły wyższe na Ukrainie będą mogły swobodnie korzystać z oprogramowania Plagiat.pl. Stworzą również ze swoich dokumentów bazy tekstów, z którymi będą porównywane kolejne prace. Plagiat.pl da też uczelniom możliwość utworzenia odpowiednika funkcjonującego w Polsce od kilku lat Międzyuczelnianego Programu Wymiany Baz. Każda ukraińska uczelnia, która do niego przystąpi będzie mogła poszerzyć bazy źródeł analizy antyplagiatowej o wszystkie dokumenty wgrane do systemu przez inne uczelnie będące członkami Programu. Dokumenty sprawdzane na Ukrainie będą także porównywane z zasobami światowego Internetu.

– Plagiat.pl świadczy usługi antyplagiatowe od ponad 15 lat. Przez ten czas zdefiniowaliśmy w Polsce potrzebę ochrony własności intelektualnej. Natomiast na Ukrainie nasze biuro działa od ponad dwóch lat stale się rozwijając i nadszedł moment, w którym nasi wschodni sąsiedzi mają szansę jeszcze bardziej zwiększyć poszanowanie praw autorskich i pożegnać się ze zjawiskiem plagiatowania w pracach doktorskich. Z przyjemnością udostępniamy w tym celu całą naszą wiedzę i wypracowane przez nas autorskie rozwiązania technologiczne – mówi Ali Tahmazov, dyrektor wykonawczy ds. rynku międzynarodowego Plagiat.pl

W ramach memorandum Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy oraz Plagiat.pl planują również współpracę przy organizacji seminariów, konferencji, szkoleń i warsztatów poświęconych zagadnieniu ochrony własności intelektualnej na Ukrainie. Korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia, Plagiat.pl jest także gotowy przeprowadzać szkolenia i razem z chętnymi uczelniami wdrażać pełne procedury skutecznej kontroli antyplagiatowej obejmujące nie tylko dostęp do samego oprogramowania, ale także całość procesu analizy wyników weryfikacji.

Marcin Skolimowski

Dyskusja (0 komentarzy)