Aktualności
Życie akademickie
08 Maja
Źródło: Akademia Pomorska w Słupsku
Opublikowano: 2019-05-08

Polska nauka w 20-leciu międzywojennym

25 działających szkół wyższych, w tym wśród szkół publicznych: 5 uniwersytetów i 2 politechniki, 48 tys. studentów, odradzające się życie akademickie i znaczące sukcesy w wielu dziedzinach nauki (od nauk humanistycznych po medycynę i nauki ścisłe) ‒ tak można by w ogromnym skrócie opisać stan polskiej nauki i szkolnictwa wyższego w czasach międzywojnia. Szczegóły prezentuje wystawa, w której otwarciu uczestniczył sekretarz stanu w MNiSW Piotr Müller.

Wystawa „Polska nauka w 20-leciu międzywojennym” prezentuje wybrane sylwetki wybitnych polskich naukowców, którzy wnieśli znaczący wkład do rozwoju polskiej i światowej nauki. Wśród 52 zaprezentowanych postaci polskich naukowców, wynalazców i odkrywców znajdziemy m.in. autora przyjętych na całym świecie oznaczeń grup krwi (0, A, B i AB) ‒ Ludwika Hirszfelda, twórcę nowoczesnej kartografii ‒ Eugeniusza Romera, twórcę metody otrzymywania monokryształów ‒ Jana Czochralskiego, twórcę pierwszych europejskich elektrowni wodnych ‒ Gabriela Narutowicza, twórcę pierwszego mostu spawanego ‒ Stefana Bryłę, wynalazcę peryskopu czołgowego ‒ Rudolfa Gundlacha, współtwórcę walkie-talkie ‒ Henryka Magnuskiego czy przedstawicieli Lwowskiej Szkoły Matematycznej. Projekt powstał w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Przygotowaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wystawę otworzyli dziś w Akademii Pomorskiej w Słupsku sekretarz stanu w MNiSW Piotr Müller i JM Rektor AP prof. dr hab. inż. Zbigniew Osadowski.

‒ W ubiegłym roku świętowaliśmy rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zaistnienia na nowo na mapie świata, odbudowania państwowości i struktur samorządowych, a także odrodzenia życia naukowego i akademickiego. Uczciliśmy ten jubileusz, wprowadzając reformę, która da środowisku potężny impuls do dalszego rozwoju i uwolni potencjał polskich badaczy, a dziś otwieramy wystawę, która pokazuje, że  w kwestii miejsca Polski na naukowej mapie świata nie mamy się czego wstydzić. Wkład polskich naukowców w rozwój światowej nauki można określić jako niebagatelny. I nie kończy się on, oczywiście, na dwudziestoleciu międzywojennym, by wymienić tu współczesnych nam badaczy, takich jak Aleksander Wolszczan, Grażyna Ginalska czy Olga Malinkiewicz. Nie możemy też zapomnieć o wielu uzdolnionych polskich studentach, których wynalazki z różnych dziedzin już dziś są prezentowane na prestiżowych światowych wystawach. W tej chwili Polska jest w pierwszej dwudziestce krajów świata, jeśli chodzi o poziom osiągnięć naukowych. Jestem przekonany, że już w niedalekiej przyszłości wpływ polskich osiągnięć naukowych na rozwój światowej nauki będzie jeszcze bardziej widoczny ‒ mówił minister Piotr Müller podczas uroczystości.

Wystawę będzie można oglądać także w innych ośrodkach akademickich w całej Polsce.

Źródło: MNiSW

 

Dyskusja (0 komentarzy)