Aktualności
Życie akademickie
02 Listopada
Zrzut strony https://polskimooc.pl/
Opublikowano: 2018-11-02

Polski MOOC

30 października, co mogli śledzić online wszyscy zainteresowani, otwarto uroczyście pierwszą polską platformę edukacyjną z otwartymi kursami internetowymi typu MOOC. Platforma powstała z inicjatywy Fundacji Młodej Nauki, przy aktywnym udziale Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego, przy wsparciu MNiSW oraz z merytorycznym błogosławieństwem KRASP.

Platforma oferuje bezpłatnie kursy typu MOOC – massive open online course –przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych nauką. Na razie są na niej tylko cztery kursy, z których jeden przeznaczony jest dla tych, którzy takie kursy będą tworzyć. Docelowo ma ich być oczywiście więcej z różnych dziedzin nauki, w czterech różnych wariantach. Dla pasjonatów, tego chyba tłumaczyć nie trzeba, dla tych, którzy chcą podnieść swoje kompetencje zawodowe, wspierające formalna akademicką edukacje oraz szkolenia branżowe.

Platforma rewolucjonizuje nasz system edukacyjny, choć nie od razu. Dziać się to będzie stopniowo, w miarę przybywania kursów i przedsiębiorstw czy uczelni, które w ten sposób swoją wiedzą będą się dzielić. Z myślą o nich NCBR ogłosił Konkurs na MOOC – z budżetem 10 mln. Zgłoszenia będą przyjmowane od 30 listopada br.

Polski MOOC jest odpowiedzią na potrzebę ciągłego kształcenia się. Jak słusznie zauważył wicepremier Jarosław Gowin, wiele z zawodów dziś istniejących w niedalekiej przyszłości zniknie, pojawia się nowe potrzeby i konieczność posiadania innych kompetencji i umiejętności. Platforma edukacyjna ma w tym pomóc. Poza tym uruchamiając ją dołączamy do ogromnego grona osób, z różnych części świata, które w ten właśnie sposób uzupełniają lub po prostu zdobywają wiedze. Kursy bowiem, po spełnieniu określonych warunków, winny się kończyć certyfikatem, który będzie uznawany jako formalny dowód wykształcenia w jakiejś dziedzinie. Merytorycznie, o czym mówił prof. Jerzy Szmidt, przewodniczący KRASP, Konferencja będzie czuwać nad poziomem i jakością oferowanej przez MOOC wiedzy.

Docelowo na platformie Polski MOOC mają znaleźć się zarówno kursy stworzone przez polskie uczelnie, jak i przez świat biznesu i organizacje pozarządowe. Platforma oparta jest na systemie Open edX, stworzonym przez dwie amerykańskie uczelnie: MIT oraz Uniwersytet Harvarda. Za techniczną stronę odpowiedzialny jest OPI. Kursy w polskim MOOC będą przede wszystkim w języku polskim, ale będą także tłumaczone na język angielski.

Platforma Polski MOOC dostępna jest pod adresem www.polskimooc.pl.

JK

Dyskusja (0 komentarzy)