Aktualności
Opublikowano: 2017-04-24

Polski robot nagrodzony

Międzynarodowe zawody robotów RoboTEC 2017, które odbywały się w dniach 24-26 marca br. w University Politehnica Timisoara w Rumunii, przyniosły trzecie miejsce w kategorii freestyle dla manipulatora przemysłowego IRV5 skonstruowanego przez Koło Naukowe AGH Robotics. W prezentującym roboty mobilne oraz humanoidalne i bezzałogowe statki powietrzne turnieju uczestniczyło 37 drużyn z całej Europy, a studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie byli jedyną reprezentacją z naszego kraju.

Odbywające się po raz trzeci rozgrywki obejmowały takie konkurencje, jak: freestyle, line follower, mini sumo oraz micromouse. Pierwsza z nich oceniana była za realizację kryteriów, wśród których pojawiły się: innowacyjność, samodzielność projektu, jakość wykonania, kompletność rozwiązania, poprawność dokumentacji technicznej, a także potencjał biznesowy i wszechstronność zastosowania. W trakcie zawodów robot krakowskich żaków prezentował operacje, które wykonywane są w przemyśle: Pick&Place, podążanie po wyznaczonej trajektorii oraz symulację procesów spawania i klejenia. Finałowe zadanie polegało na prezentacji urządzenia wraz z jego dokumentacją przygotowaną w języku angielskim całemu jury złożonemu z pracowników naukowych i przedstawicieli przemysłu. Polscy konstruktorzy musieli odpowiadać na pytania zadawane zarówno przez członków kapituły, jak również przez zgromadzoną publiczność, dystansując ostatecznie takie wynalazki, jak bezzałogowy statek powietrzny czy autonomiczny system wykrywania i podążania za źródłem światła.

IRV5 to autorski projekt, nad którym członkowie Koła Naukowego pracują od 2015 roku. Jego konstrukcja mechaniczna opiera się na strukturze czworoboku przegubowego (pantografu), pozwalającej ograniczyć błędy pozycji, zaś układ napędowy złożony jest z silników krokowych oraz polimerowych przekładni ślimakowych firmy IGUS. Robot jest ponadto wyposażony w podciśnieniowy chwytak od firmy Festo, jego układ sterowania zrealizowany został na Arduino Due oraz Raspberry Pi, a panel sterowania jest dostępny przez stronę internetową na komputerze lub tablecie. Tak zaaranżowana struktura umożliwia studentom kontakt z rzeczywistym sprzętem, a nie wyłącznie z komputerowymi symulacjami.

Nagrodą za miejsce na podium w rumuńskiej rywalizacji było sfinalizowanie zakupu komponentów elektronicznych niezbędnych do powstania kolejnych konstrukcji oraz zaproszenie do udziału w następnej edycji turnieju oraz w rozgrywkach o podobnej tematyce. Sam IRV5 ma już na swoim koncie zwycięstwo również w konkurencji freestyle, które otrzymał w zawodach robotów mobilnych Robomaticon 2017 odbywających się w Warszawie.

az

(źródło: agh.edu.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)