Uniwersytet IIIT-Delhi i IDEAS NCBR rozpoczęły współpracę w zakresie badań nad sztuczną inteligencją i gospodarką cyfrową. Dla polskiej instytucji będzie to pierwsza tego rodzaju kooperacja z uczelnią z Indii.
Indraprastha Institute of Information Technology Delhi (IIIT-Delhi) to względnie młoda placówka naukowa. Powstała z inicjatywy lokalnych władz w 2008 roku i od początku skupia się na kształceniu w dziedzinach z zakresu nowych technologii, a zwłaszcza sektora IT. Uczelnia kształci studentów na sześciu kierunkach i posiada cztery wyspecjalizowane centra badawcze – poświęcone sztucznej inteligencji, biologii obliczeniowej, designowi i nowym mediom oraz politykom dotyczącym technologii. Na IIIT-Delhi studiuje około 2,4 tys. osób.
Partnerstwo pomiędzy IDEAS NCBR a IIIT-Delhi pozwoli obu stronom sprawniej prowadzić wspólne badania. Umożliwi też wymianę doktorantów, naukowców i pracowników, a także wspólne kształcenie na poziomie doktoranckim. Usprawni również udział w seminariach, sympozjach i krótkoterminowych programach akademickich. Postępy w rozwoju wspólnych projektów będą prezentowane przez obie instytucje, m.in. przed Komisją Europejską, w celu pozyskania odpowiednich funduszy na wspólne działania badawcze.
Porozumienie wyznacza początek nowego rozdziału we współpracy akademickiej i badawczej w dziedzinie sztucznej inteligencji. Nasze wspólne cele to poszerzanie wiedzy, zachęcanie badaczy do kreatywnych działań i wyposażanie przyszłego pokolenia światowych liderów w solidną i skalowalną infrastrukturę IT. Nasza współpraca, opisana w memorandum, kładzie podwaliny pod wspólną podróż w kierunku doskonałości technologicznej i zmian społecznych. Odzwierciedla także nasze zaangażowanie w rozwój najnowocześniejszych badań i wspieranie wymiany intelektualnej – mówi prof. Piotr Sankowski, prezes IDEAS NCBR.
Według raportu „Foresight 2023” autorstwa ISI Emerging Markets Group, Indie, które już teraz stanowią bardzo ważne miejsce na światowej mapie IT, są na dobrej drodze, by stać się jednym z globalnych centrów rozwoju sztucznej inteligencji. Wartość indyjskiego rynku AI w 2022 r. wyniosła 9,4 mld dolarów. Według przewidywań autorów raportu, w ciągu czterech lat wzrośnie ona ponad dwukrotnie.
To strategiczne partnerstwo z IDEAS NCBR stanowi znaczący krok naprzód w naszym zaangażowaniu w rozwój wiedzy i innowacji w zakresie sztucznej inteligencji i gospodarki cyfrowej. Łącząc siły, dążymy do stworzenia synergicznego środowiska dla przedsięwzięć akademickich i badawczych, które przyniosą korzyści obu instytucjom i przyczynią się do globalnego postępu w tych krytycznie ważnych dziedzinach. Chcemy wspierać ducha współpracy, umożliwiając wymianę pomysłów i wiedzy specjalistycznej w celu kształtowania przyszłości badań nad sztuczną inteligencją i jej praktycznych zastosowań – ocenia prof. Ranjan Bose, dyrektor IIIT-Delhi.
Od czasu powstania w 2021 r. IDEAS NCBR podpisało umowy o współpracy z kilkoma innymi zagranicznymi instytucjami – wydziałem DIAG Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie, Center For Artificial Intelligence and Advanced Robotics na National Taiwan University, Centrum Wiskunde & Informatica w Amsterdamie, a także ośrodkiem badawczym CVC Barcelona. Jednym z kluczowych wydarzeń w tym obszarze jest powstanie, w ramach IDEAS NCBR, jednostki ELLIS Unit Warsaw. Jest to oddział ELLIS Society – sieci obejmującej najważniejsze centra badań nad AI w Europie.
IDEAS NCBR współpracuje również z polskimi uczelniami i instytucjami. W ostatnich miesiącach relacje nawiązano z Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Poznańską, jak również z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym oraz Polską Akademią Nauk.
MK