Aktualności
Życie akademickie
24 Listopada
Opublikowano: 2022-11-24

Półwiecze Wydziału Zarządzania UW

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego obchodzi 50-lecie działalności. W ramach jubileuszu jedna z wydziałowych auli zyskała patrona, odsłonięto pamiątkową tablicę, posadzono dąb, a niebawem powstanie okolicznościowy mural.

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego powstał w 1972 roku. Początkowo funkcjonował jako Instytut Zarządzania UW i mieścił się przy ul. Długiej w Warszawie. Utworzono go z inicjatywy grupy naukowców, którzy zauważyli konieczność propagowania w Polsce wiedzy o zarządzaniu, kształcenia kadr i prowadzenia badań naukowych w tej dziedzinie. Wśród nich byli m.in. prof. Zygmunt Rybicki (ówczesny rektor UW), prof. Jerzy Więckowski (pierwszy dziekan Wydziału Zarządzania) i prof. Kazimierz Ryć (dziekan w latach 1999–2005). Instytut Zarządzania przekształcił się w wydział w 1977 roku, a rok później zyskał nową siedzibę – na ul. Szturmowej.

Wydział Zarządzania UW jest najstarszą w Europie Środkowo-Wschodniej jednostką kształcącą w zakresie zarządzania. Posiada pięć tzw. Palmes of Excellence, co oznacza, że uzyskał najwyższą możliwą kategorię w rankingu najlepszych uczelni biznesowych na świecie „Eduniversal”. Jako pierwsza jednostka w Polsce uzyskał też potrójną akredytację dla szkół biznesowych o najwyższym poziomie nauczania: Association to Advance Collegiate Schools of Business (AASCB), Association of MBAs (AMBA) oraz European Quality Improvement System (EQUIS). Do grona potrójnie akredytowanych instytucji dołączył w 2022 roku. Taką akredytację posiada tylko 1% biznesowych szkół wyższych na świecie.

Świętowanie jubileuszu zostało rozłożone na kilka miesięcy. W październiku, podczas wydziałowej inauguracji roku akademickiego, odbyła się uroczystość nadania jednej z auli na Wydziale Zarządzania imienia prof. Kazimierza Rycia, który był współzałożycielem wydziału. Ponadto, na pamiątkę obchodów półwiecza jednostki, jej dziekan, prof. Grzegorz Karasiewicz, w październiku posadził dąb, a w listopadzie odsłonił jubileuszową tablicę. W listopadzie zorganizowano też konferencję „Edukacja menedżerska 4.0”, na której przedstawiciele nauki i biznesu rozmawiali o kompetencjach, jakich od menedżerów i pracowników wymaga obecny rynek pracy. Przygotowywana jest „Księga Absolwentów 50-lecia Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego – Historie sukcesów”, a w najbliższym czasie planuje się odsłonięcie okolicznościowego muralu oraz rozegranie turnieju siatkówki, w którym naprzeciwko siebie staną studenci i absolwenci wydziału.

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)