Pomnik patronki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Posąg, znajdujący się w sercu miasteczka akademickiego, stanowi ważny punkt na mapie Lublina, zarówno dla społeczności akademickiej, jak i wszystkich mieszkańców.
Pomnik uczonej to blisko 4,5-metrowa rzeźba odlana z brązu, umieszczona na dwuczęściowym postumencie w centralnej części placu jej imienia, pomiędzy budynkami Wydziałów Fizyki i Chemii oraz górującym nad nim rektoratem. Inicjatorem postawienia monumentu był prof. Grzegorz L. Seidler, rektor UMCS w latach 1959–1969, a jego twórcą – znany rzeźbiarz Marian Konieczny. Odsłonięcie posągu odbyło się w 1964 roku i było kulminacyjnym momentem uroczystych obchodów 20-lecia UMCS, a jednocześnie 30-lecia śmierci noblistki.
Uczona, ubrana w długą szatę z obszernymi, podwiniętymi rękawami, stoi z opuszczonymi ramionami, w prawym ręku trzymając książkę. Obiekt zdobią okolicznościowe dedykacje, na cokole od frontu: „Marii Curie-Skłodowskiej uniwersytet jej imienia i społeczeństwo”, a na tylnej ścianie: „W XX rocznicę założenia uniwersytetu 1944–1964”.
Z końcem czerwca 2020 r. zakończyła się modernizacja pomnika. Prace koncentrowały się przede wszystkim na cokole, który został wzmocniony i zabezpieczony, natomiast sama figura patronki uniwersytetu została poddana pracom konserwatorsko-zabezpieczającym.
Pomnik jest popularnym wśród studentów miejscem spotkań. To także centralny punkt miasteczka akademickiego.
źródło: UMCS