Aktualności
Życie akademickie
20 Października
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2020-10-20

Pomysłowi studenci z Wrocławia opracowują modułowy system retencyjny

Zespół złożony ze studentów trzech wrocławskich uczelni pracuje nad prototypem systemu retencyjnego w strukturach architektonicznych. Rozwiązanie stanowiące np. element elewacji budynku pozwoli na gromadzenie wody deszczowej i jej ponowne wykorzystanie.

Realizacja projektu HOHA jest możliwa dzięki finansowaniu z miejskiego Funduszu Aktywności Studenckiej. Program jest inicjatywą Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi Urzędu Miejskiego Wrocławia (Wrocławskie Centrum Akademickie). Miasto chce w ten sposób wesprzeć finansowo studenckie koła naukowe, organizacje i grupy studenckie (lub doktoranckie), które realizują ciekawe, ważne i przełomowe projekty naukowe. W drugiej edycji wybrano 32 inicjatywy z 45 zgłoszonych, przyznając im w sumie prawie 170 tys. zł.

Jednym z przedsięwzięć jest projekt koła naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego, działającego na Wydziale Architektury PWr, które zdobyło 5 tys. zł na prace projektowe, badawcze i rozwojowe prototypu systemu retencyjnego, służącego wyłapywaniu wody z deszczu i mgły, gromadzeniu jej, oczyszczaniu i ponownemu wykorzystywaniu, np. do podlewania roślin w czasie przedłużających się okresów bez opadów.

– Oczywiście istnieją już rozwiązania, które służą retencji wody. Nasz system będzie różnił się od nich m.in. tym, że będzie modułowy, co umożliwi korzystanie z niego w różnych konfiguracjach – opowiada Weronika Abramczyk, studentka architektury z koła HŚM, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu. – Chcemy, by można go było montować na elewacjach budynków, w formie różnych czasowych pawilonów lub jako wolno stojącą strukturę w mieście.

– Zależy nam na tym, by system był nie tylko maksymalnie funkcjonalny, ale miał także wartość estetyczną – dodaje Wojciech Chojnacki, także członek koła, absolwent architektury i budownictwa na PWr. – Dzięki temu może stać się alternatywą dla reklam czy murali, jakimi zwykle pokrywa się ściany bloków czy kamienic, na których nie ma okien. Postaramy się więc, by zewnętrzne elementy łapiące wodę dodawały elewacji walorów estetycznych, a pod spodem ukryjemy elementy systemu związane ze zbieraniem i oczyszczaniem wody.

Członkowie koła chcą przy okazji prac nad prototypem uświadamiać wrocławian, jak wygląda obieg wody w przyrodzie, dlaczego zabetonowane miasta mają coraz większe problemy z suszami oraz czym są mała i duża retencja.

– Zależy nam na pokazaniu, że każda instalacja gromadząca wodę deszczową ma duże znaczenie dla mikroklimatu, roślinności i dla nas samych – podkreśla Chojnacki.

Podczas warsztatów, zaplanowanych na koniec października, studenci opowiedzą o znaczeniu gromadzenia wody opadowej. Pokażą też pierwsze prototypy swojego systemu, nad którymi pracują.

– Przez około rok przygotowywaliśmy się do rozpoczęcia projektu, zbierając informacje o istniejących systemach retencji i wszelkich kwestiach związanych z cyklem hydrologicznym – mówi Chojnacki. – Teraz jesteśmy w fazie prototypowania i na razie skupiamy się na zewnętrznej części systemu, odpowiadającej za wyłapywanie wody. Kolejnym krokiem będą prace nad transportem wody do zbiorników i oczyszczaniem jej. Gdy znajdziemy już optymalne rozwiązania, zbudujemy prototyp o wymiarach metr na dwa metry, a po jego przetestowaniu chcemy postawić pawilon edukacyjny wyposażony w nasz system.

Studenci zamierzają wykorzystywać rozwiązania ekologiczne, m.in. materiały powstałe na bazie włókien celulozowych czy polimery w pełni biodegradowalne jak polilaktyd (jako surowiec do druku 3D).

– Oczywiście nie wszystkie elementy będą pewnie takimi, które są najbardziej przyjazne dla środowiska – zastrzega Chojnacki. – Np. filtry ciśnieniowe do uzdatniania wody są dużo bardziej efektywne niż te grawitacyjne, więc pewnie skorzystamy z tych pierwszych.

Zespół pracujący nad projektem tworzą nie tylko studenci Wydziału Architektury PWr, ale także z Uniwersytetu Przyrodniczego z kierunku medycyna roślin i Uniwersytetu Wrocławskiego z kierunku zarządzanie środowiskiem przyrodniczym.

– Zachęcamy do dołączenia do nas zwłaszcza studentów inżynierii środowiska i kierunków chemicznych – zapraszają.

Zespół pracuje także nad drugim projektem, związanym z bioróżnorodnością w mieście. Chcą opracować rożnego rodzaj rozwiązania, które będą stanowić punktowe korytarze ekologiczne dla żyjących w mieście zwierząt.

Lucyna Róg, źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)