Aktualności
Życie akademickie
15 Lutego
Źródło: KSAF AGH
Opublikowano: 2022-02-15

Ponad milion złotych na projekty studentów AGH

Robot terenowy, doniczka dla zabieganych, mapowanie starzejącego się mózgu, mobilne laboratorium turbin wiatrowych, stanowisko do badań urządzeń wentylacyjnych, linia produkcyjna do otrzymywania materiałów konstrukcyjnych w warunkach marsjańskich, zautomatyzowany asystent wspomagający ratownicze akcje taterników… To tylko wybrane pomysły studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, które otrzymają dofinansowanie w konkursie „Grant Rektora”.

Koła naukowe wnioskowały o rekordową kwotę w wysokości ponad 3,5 mln zł (w porównaniu do 2021 r. to wzrost o ponad 100%). Finansowanie przyznano ostatecznie 97 projektom na łączną kwotę blisko 1,2 mln zł – to o 1/3 więcej niż w poprzedniej edycji.

Rozmach i rozpiętość tematyczna projektów podejmowanych przez nasze koła naukowe zadziwia coraz bardziej. Z roku na rok przybywa prawdziwie rewolucyjnych przedsięwziąć, z każdego właściwie obszaru. Wspieramy finansowo projekty z dziedziny odnawialnych źródeł energii, narzędzi dla medycyny czy rozwiązań ułatwiających codzienne życie. Nie mam także wątpliwości, że środki zainwestowane w rozwój naszych studentów procentują w przyszłości. Młodzi ludzie, pracując w kołach naukowych, zdobywają wiedzę praktyczną, tworzą nagradzane i doceniane na całym świecie rozwiązania, konstruują narzędzia wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym czy kosmicznym. Jestem przekonany, że doświadczenie wypracowane w trakcie studiów, przy realizacji złożonych i zaawansowanych projektów, przysłuży się im jeszcze na etapie studiów lub zaraz po ukończeniu, np. podczas zakładania własnych pierwszych firm czy start-upów – podkreśla prof. Jerzy Lis, rektor AGH.

Spośród 119 złożonych wniosków komisja konkursowa przyznała dziesięciu z nim status strategicznych i tym samym najwyższe dofinansowanie. Ponad 110 tys. zł otrzyma projekt realizowany przez Koło Naukowe AGH Solar Boat przewidujący rozwijanie napędu oraz sterowania solarnej łodzi wyścigowej, a także testy konstrukcji w warunkach morskich. Jednymi z najwyżej dofinansowanych, w kwocie ponad 70 tys. zł, są również rozwiązania zaproponowane przez Koło Naukowe Eko-Energia z obszaru pozyskiwania energii z turbin wiatrowych oraz Koło Naukowe AGH Space Systems, z obszaru udoskonalania podsystemów w istniejącym już łaziku planetarnym. Ponad 40 tys. zł otrzyma koło Mechanicad na rozwój i promocję pojazdu o napędzie wodorowym Hydrive 1.

źródło: AGH

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)