Aktualności
Życie akademickie
09 Sierpnia
Fot. www.ath.bielsko.pl
Opublikowano: 2018-08-09

Portal Słoneczny stanął w Bielsku-Białej

Koło Informatyczne Reset Akademii Techniczno-Humanistycznej we współpracy z Gemini Park Bielsko-Biała oraz Fundacją Ludzie-Innowacje-Design uczestniczyło w ciekawym projekcie, polegającym na wykonaniu Portalu Słonecznego. Ma on za zadanie zwrócić uwagę na poszanowanie środowiska naturalnego poprzez wykorzystanie energii słonecznej. Ten zjawiskowy obiekt stanął przed wejściem do centrum handlowego od ul. Bora-Komorowskiego.

Pomysł i projekt należał do fundacji. Koło Reset zostało zaproszone do zaprojektowania oraz wykonania instalacji fotowoltaicznej i elektronicznej. W celu zminimalizowania pobieranej energii portal wyposażony jest w wyświetlacz informacyjny typu e-papier. Oświetlenie stanowi kilkadziesiąt punktów LED, które w połączeniu z czujnikiem ruchu rozświetlają obiekt, zmieniając scenariusz w momencie przejścia przez niego. Gromadzona przez portal energia, umożliwia pracę ładowarek, oświetlenia oraz interaktywnych instalacji multimedialnych.

Projekt obejmuje także wykonanie strony internetowej, na której znajdują się informacje na temat portalu.  W realizacji zadania wzięli udział: dr inż. Paweł Fałat, dr Łukasz Więcław, dr inż. Tomasz Gancarczyk.

MK

(Źródło: ATH)

Dyskusja (0 komentarzy)