Aktualności
Życie akademickie
03 Lutego
Źródło: Politechnika Śląska
Opublikowano: 2022-02-03

Potrójna obrona na piątkę!

Takiej obrony na Politechnice Śląskiej jeszcze nie było. Trzy siostry i do tego trojaczki w jednym dniu broniły tytułu inżyniera. Z powodzeniem!

Natalia, Dorota i Judyta Chowaniec studiowały na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej PŚ. Ukończyły kierunek górnictwo i geologia, specjalność geologia inżynierska i geotechnika. Wszystkie obroniły się na piątkę. Wybrały te studia, bo jak mówią uczelnia ma bardzo dobrą opinię. Poza tym od zawsze interesował je geografia, geologia i przyroda, a do tego kontynuują tradycje rodzinne – zarówno ich tata, jak i dziadek byli górnikami.

Ponieważ Natalia, Dorota i Judyta są bardzo do siebie podobne, koledzy z roku mieli problemy, aby je odróżnić.

Gdy zaczynałyśmy studia, to każdy reagował z takim lekkim szokiem, wszyscy byli bardzo zaskoczeni – przyznaje Judyta.

Z czasem przestało to być problemem. Jednak wykładowcy często żartowali, że nie mają pewności, która z nich zdaje egzamin.

Ale nie było szans na zamianę, bo egzaminy zdawałyśmy w tym samym czasie – śmieje się Natalia.

Również promotor sióstr, prof. Małgorzata Labus, zwraca uwagę, że dziewczyny są do siebie bardzo podobne i nie było łatwo je rozróżnić. Tematyka ich prac dotyczyła charakterystyki geologicznej na potrzeby projektów budowlanych.

Szkoda, że studia pierwszego stopnia trwają tak krótko, bo kontakt był ograniczony ze względu na pandemię. Na szczęście udawało nam się wyjeżdżać na prace terenowe i w takich bezpośrednich warunkach lepiej się poznawać. Na pewno zapamiętamy je na długo, ponieważ trojaczki jeszcze nam się nie zdarzyły – zapewnia prof. Labus.

Przez cały czas studiów dziewczyny mieszkały w akademiku Politechniki Śląskiej.

Wspominamy ten okres bardzo miło, mamy dużo fajnych wspomnień i jak będziemy tutaj dalej studiować, to nadal chcemy mieszkać w akademiku – stanowczo deklaruje Dorota.

Wszystkie trzy zamierzają kontynuować studia na Politechnice Śląskiej na kierunku geoinżynieria i eksploatacja surowców. W przyszłości planują pracować w swoim zawodzie, w przedsiębiorstwie geologiczno-inżynierskim.

Jadwiga Witek, źródło: PŚ

Dyskusja (0 komentarzy)